Bezisteni i qytetit, shatërvani, rrapi dhe një pjesë e kalldrëmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bezisteni I Qytetit, Shaëtrvani, Rrapi Dhe Një Pjesë e Kalldremit
Bezisteni i qytetit, shatërvani, rrapi dhe një pjesë e kalldrëmit is located in Shqipëria
Bezisteni i qytetit, shatërvani, rrapi dhe një pjesë e kalldrëmit
Bezisteni I Qytetit, Shaëtrvani, Rrapi Dhe Një Pjesë e Kalldremit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Elbasan, Elbasan, Shqipëri
Koordinatat 41°06′45″V 20°04′55″L / 41.112472°V 20.081833°L / 41.112472; 20.081833Koordinatat: 41°06′45″V 20°04′55″L / 41.112472°V 20.081833°L / 41.112472; 20.081833
Ndërtuar Bezisteni , shatervani e hauzi dhe kalldremi i perkasin. Shek XV-XX. Rrapi eshte rreth 200 vjecar
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 15.01.1963
Nr. i referencës EL024

Bezisteni I Qytetit, Shaëtrvani, Rrapi Dhe Një Pjesë e Kalldremit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Elbasanit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "6 më 15.01.1963".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRrethi i Elbasanit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 3 shtator 2018. Marrë më 17 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]