Bielsko-Biala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bielsko-Biała
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Bielsko-Biała
Stema_figura
Emblema
POL Bielsko Biała flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Bielsko-Biała is located in Polonia
Bielsko-Biała
Bielsko-Biała

Koordinatat: 49°49′21″V 19°02′40″L / 49.82250°V 19.04444°L / 49.82250; 19.04444

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Jacek Krywult
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 124,51 km2
Lartësia 262–1117 m (m.n.d.)
Popullsia 172,407 banorë
Dendësia 1,384,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 43-300 deri 43-382
Prefiksi (+48) 33
Targa SB
Koordinatat 49° 49′ 21″ Veri

19° 02′ 40″ Lindje

Faqja Zyrtare www.um.bielsko.pl

Bielsko-Biała është qytet në jug të Polonisë. Qytet ka pasur 172,407 banorë më 2016.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ndodhet në rajonet historike Silesia e Epërme dhe Polonia e Poshtme, rreth 60 kilometra në jug të Katovices.

Ekonomia dhe Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014, Bielsko-Biała është rradhitur si një prej qyteteve më atraktive për biznes. Rreth 5% të popullsisë janë papunë (krahasuar me 9.6% për Poloninë).

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bielsko-Biała është binjakëzuar me qytetet:[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Bielsko-Biała - Partner Cities". Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Marrë më 2008-12-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kragujevac Twin Cities". ©2009 Information service of Kragujevac City. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2010. Marrë më 2009-02-21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Žilina - oficiálne stránky mesta: Partnerské mestá Žiliny (Žilina: Official Partner Cities)". © 2008 MaM Multimedia, s.r.o.. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2017. Marrë më 2009-07-08. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)