Big Five (gjueti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pesë kafshë të mëdha

Afrikë, pesë kafshët e mëdha të gjahut janë luani, leopardi, rinoceronti (të dy llojet e zi jug-qendror dhe i bardhë jugor), elefanti dhe bualli i Kepit.[1] Termi u shpik nga gjahtarë të gjahut të madh dhe i referohet pesë kafshëve më të vështira në Afrikë për të gjuajtur në këmbë,[2][3] por tani përdoret gjerësisht edhe nga operatorët turistikë safari.[4][5][6]

Pesë kafshët e mëdha paraqiten në kartëmonedhat e randit jugafrikane.

Vendet ku mund të gjenden të gjithë përfshijnë Angolën, Botsvana, Zambia, Uganda, Namibia, Afrika e Jugut, Kenia, Tanzania, Zimbabve, Republika Demokratike e Kongos, Ruanda dhe Malavi.[7][8]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Capstick, Peter H. (1984). Safari, the last adventure (në anglisht). St. Martin's Press. fq. 148. ISBN 978-0-312-69657-3. Generally known as the "Big Five," the group we're talking about comprises lion, leopard, elephant, Cape buffalo and rhino, although not necessarily in that order.
  2. ^ Capstick, Peter H. (1983). Death in the Dark Continent (në anglisht). St. Martin's Press. fq. 13. ISBN 978-0-312-18615-9. No human being could begin to outrun any of the big five, nor would he last more than a few seconds in any contest of strength.
  3. ^ Du Toit, Richard (2001). Africa's Big Five (në anglisht). Struik Publishers. ISBN 978-1-86872-582-3.
  4. ^ "Understanding and Protecting the Big Five in South Africa". goeco.org (në anglisht). Marrë më 14 dhjetor 2018.
  5. ^ Zijlma, Anouk. "The Big Five: Index". Africa for Visitors (në anglisht). About.com. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2007. Marrë më 2006-12-29.
  6. ^ Nelson, Marsea. "Ten Wild Facts about the "Big Five"". www.worldwildlife.org (në anglisht). worldwildlife.org. Marrë më 14 dhjetor 2018.
  7. ^ Planet, Lonely (28 tetor 2013). "Lonely Planet's Best in Travel 2014 - top 10 countries". lonelyplanet.com (në anglisht).
  8. ^ "Rhinos Return to Rwanda's Akagera National Park after 10 Years". ugandatravelblog.com (në anglisht). 2 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2018. Marrë më 2 maj 2017.