Jump to content

Blekinge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blekinge
Stema Blekinge
Location of Blekinge
VendiSuedia Suedia
KrahinaGötaland
QarkuQarku Blekinge
Sipërfaqja
 • Gjithsej3.055 km2 (1.180 sq mi)
Popullsia
 (31 dhjetor 2016)[1]
 • Gjithsej158.453
 • Dendësia52/km2 (130/sq mi)
Grup etnik
 • GjuhaSuedisht
Kultura
 • LuljaOak dhe mullein
 • KafshaLucanus cervus
 • ZoguNuthatch
 • PeshkuCod
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodet e zonës0454–0457

Blekinge është provincë (landskap) në juglindje të Suedisë, i vendosur në bregun jugor të rajonit gjeografik të Götaland, në Suedinë jugore. Kufizohet me Småland, Skåne dhe Detin Baltik. Është provinca e dytë më e vogël e vendit për nga zona (vetëm Öland është më e vogël), dhe provinca më e vogël e vendosur në stere.

Blekinge shpesh quhet 'kopshti i Suedisë' dhe gjithashtu ka një arkipelag. Karlskrona është qyteti më i madh i Blekinges.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blekinge u bë pjesë e mbretërisë daneze dikur në fillim të shekullit 11-të. Blekinge ishte provincë e Danimarkës për mbi 600 vite, së bashku me provincën Skåne dhe Halland. Blekinge shpesh ishte bastisur dhe plaçkitur nga trupat suedeze gjatë luftës mes Danimarkës dhe Suedisë.

Gjatë epokës daneze, Sölvesborg ishte zyrë e administrimit në pjesën perëndimore të provincës dhe Kristianopel në pjesën lindore.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli në provincë administrohet nga Blekinge Fotbollförbund.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2016" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. 21 mars 2017. Marrë më 25 nëntor 2017.