Blekinge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blekinge
Location of Blekinge
Popullsia
 • Gjithsej158.453

Blekinge është provincë (landskap) në juglindje të Suedisë. Blekinge shpesh quhet si "kopshti i Suedisë" dhe ka arkipelag.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blekinge u bë pjesë e mbretërisë daneze dikur në fillim të shekullit 11-të. Blekinge ishte provincë e Danimarkës për mbi 600 vite, së bashku me provincën Skåne dhe Halland. Blekinge shpesh ishte bastisur dhe plaçkitur nga trupat suedeze gjatë luftës mes Danimarkës dhe Suedisë.

Gjatë epokës daneze, Sölvesborg ishte zyrë e administrimit në pjesën perëndimore të provincës dhe Kristianopel në pjesën lindore.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli në provincë administrohet nga Blekinge Fotbollförbund.