Jump to content

Bolt (film 2008)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bolt
Regjia ngaChris Williams
Byron Howard
Shkruar ngaDan Fogelman
Chris Williams
ProdhuesiClark Spencer
MontazhiTim Mertens
MuzikaJohn Powell

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios Motion Pictures
Data e publikimit
21 nëntor 2008
Kohëzgjatja
96 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti150 milion dollarë[1]
Fitimi310 milion dollarë[1]

Bolt është një film komedi-aventurë i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2008 i prodhuar nga Walt Disney Animation Studios dhe i lëshuar nga Walt Disney Pictures. Është filmi i 48-të i animuar i Disney-t, me regji të Chris Williams dhe Byron Howard. Komploti i filmit përqendrohet në një qen të bardhë me emrin Bolt i cili, pasi e ka kaluar tërë jetën në sheshin e një seriali televiziv, mendon se ai ka super fuqi. Kur ai beson se pronari i tij njerëzor, Penny, është rrëmbyer, ai niset për një udhëtim ndër-vend për ta "shpëtuar" atë.

Bolt u lëshua në Shtetet e Bashkuara më 21 nëntor 2008. Filmi mori një pritje të fortë kritike pozitive dhe është i njohur për të luajtur një rol të rëndësishëm në nxitjen e asaj që referohet gjerësisht si Rilindja e Disney, si dhe vendosjen e studios në një drejtim të ri krijues që do të çonte në karakteristika të tjera të vlerësuara nga kritika si Rapunzel (2010) dhe Mbretëresha e dëborës (2013).

Ky ishte një nga rolet e fundit të filmit për James Lipton para vdekjes së tij në 2 Mars, 2020, tjetri ishte Igor (film)Igor, i cili u lançua të njëjtin vit.

Filmi u nominua për një seri çmimesh, të tilla si Çmimi i Akademisë për Filmin e Animuar më të Mirë, Çmimi i Globit të Artë për Filmin e Animar më të Mirë dhe Çmimi i Globit të Artë për Këngën më të Mirë Origjinale.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një qenush i Bariut të Bardhë me emrin Bolt është birësuar nga një vajzë tetë vjeçare me emrin Penny. Pesë vjet më vonë, Bolt dhe Penny luajnë në një seri televizive hit të quajtur Bolt, në të cilën ata luftojnë krimin me Bolt duke përdorur superfuqi të ndryshme për të mbrojtur Penny nga zuzari, Dr. Calico, i cili rrëmbeu babanë e Penny. Për të fituar një performancë më realiste, producentët e shfaqjes e kanë mashtruar Bolt gjithë jetën e tij, duke rregulluar xhirimet në një mënyrë të tillë që Bolt të besojë se gjithçka në shfaqje është e vërtetë dhe se ai me të vërtetë ka superfuqi duke përfshirë një "superbark" zëri të fuqishëm shkatërrues. Pasi një cliffhanger bën që Bolt të besojë se Penny është rrëmbyer, ai arratiset nga rimorkio e tij në Hollywood, por rrëzon veten pa ndjenja në proces dhe është bllokuar brenda një kuti me kikirikë shkumë që po transportoheshin në New York City.

Në New York, Bolt rifillon kërkimin e tij për Penny. Për shumë dëshpërim dhe konfuzion, ai zbulon në mënyrën e vështirë se "superfuqitë" e tij janë të padobishme. Ai has Mittens, një mace e egër endacake që ngacmon pëllumbat nga ushqimi i tyre. Duke besuar se Mittens është një "agjent" i Calico, Bolt e lidh atë me të me një zinxhir dhe e detyron atë që ta drejtojë përsëri në Penny. Mittens është e bindur se rrëmbyesi i saj është një i çmendur, por të dy fillojnë udhëtimin e tyre drejt perëndimit me kamion. Ndërkohë, në Hollywood, një Bolt i ngjajshëm më pak me përvojë është sjellë në mënyrë që xhirimet të mund të rinisin. Penny është vërtet i shqetësuar për zhdukjen e Bolt, por ngurron dakord të ndalojë kërkimin në mënyrë që prodhimi të vazhdojë.

I befasuar nga ndjenjat e tij të para të urisë, Bolt tregohet nga Mittens se si të veprojë si një qen i bukur, por në nevojë, duke siguruar ushqim për të dy në një park të automjeteve rekreative. Atyre u bashkohet Rhino, një lloj brejtësi i patrembur dhe fanatik i madh Bolt. Besimi i palëkundur i Rhino në Bolt vërteton iluzionet e qenit për veten e tij, por lejon Mittens të kuptojë se Bolt është nga një shfaqje televizive. Ajo përpiqet t’i tregojë Bolt këtë, por Bolt thjesht zhgënjehet pasi gjithçka që ai besonte se ishte reale fillon të shkërmoqet rreth tij. Duke u përpjekur ta "superbarkojnë" në mënyrë të përsëritur, zhurma tërheq vëmendjen e kontrollit të kafshëve dhe Bolt dhe Mittens kapen të dy dhe çohen në një strehë kafshësh.

Bolt, i çliruar nga furgoni i patrullës nga Rhino, më në fund e kupton dhe pranon se ai është thjesht një qen normal. Sidoqoftë, ai rifiton besimin e tij pasi Rhino (i pavëmendshëm për këtë zbulim) e nxit atë për heroizëm. Ata shpëtojnë Mittens nga streha dhe ndërsa vazhdojnë në perëndim, Bolt dhe Mittens krijojnë një miqësi të ngushtë në të cilën ajo i mëson Bolt se si të jetë një qen i zakonshëm dhe të shijojë aktivitete tipike të qenve. Mittens bën plane që të tre të qëndrojnë në Las Vegas, por Bolt ende është i interesuar të gjejë Penny. Mittens i thotë atij se Penny është vetëm një aktor dhe njerëzit kurrë nuk i duan vërtet kafshët shtëpiake të tyre, sepse përfundimisht ata do t'i tradhtojnë dhe do t'i braktisin siç i ndodhi asaj. Bolt refuzon ta besojë atë dhe vazhdon i vetëm për në Hollywood, por Rhino inkurajon Mittens të qëndrojë pranë tij si miq dhe ata e ndjekin menjëherë pas.

Bolt arrin në studio dhe e gjen Penny duke përqafuar qenin tjetër të ngjajshëm me të, pa dijeni se Penny ende i mungon dhe afeksioni i saj për bukuroshen është vetëm një pjesë e një prove. Një Bolt me ​​zemër të thyer largohet, por Mittens sheh Penny që i thotë nënës së saj sa i mungon Bolt. Mittens ndjek Bolt dhe shpjegon. Në të njëjtën kohë, Bolt duket si paniku gjatë xhirimeve të shfaqjes dhe aksidentalisht trokit mbi disa pishtarë të zjarrtë, duke i dhënë flakë skenës së zërit me Penny të bllokuar brenda. Bolt arrin dhe të dy ribashkohen brenda studios që digjet, por nuk janë në gjendje të shpëtojnë para se Penny të fillojë të mbyten nga tymi. Penny i lutet Bolt që të shkojë, por Bolt nuk pranon ta lë. Bolt përdor "superbarkun" e tij përmes qyngut të ajrit, duke njoftuar zjarrfikësit për vendndodhjen e tyre dhe duke lejuar që të dy të shpëtohen në kohë.

Penny dhe nëna e saj u larguan kur agjenti i tyre propozon që ata të shfrytëzojnë incidentin për qëllime publiciteti. Shfaqja vazhdon me një zëvendësim "Bolt" dhe "Penny" dhe një histori të çuditshme të re që përfshin rrëmbimin e të huajve. Penny adopton Mittens dhe Rhino ndërsa ajo dhe familja e saj lëvizin në një shtëpi rurale për të shijuar një mënyrë jetese më të thjeshtë dhe të lumtur me Bolt dhe kafshët e saj të reja shtëpiake.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Bolt". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 2 korrik 2011.