Jump to content

Céret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qerret
Ceret
Nënprefekturë dhe komunë
Qerreti i parë nga larg
Qerreti i parë nga larg
Stema Qerret
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Michel Coste
Sipërfaqja
1
37.860 km2 (14.618 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
7.753
 • Dendësia200/km2 (530/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Céret ( Frëngjisht: [seʁɛ]  ( dëgjoni); Katalanisht: Ceret [səˈɾɛt] ; Shqip: Qerreti ) është një komunëdepartamentin Pirenejtë-Orientalë në Francën jugore. [1] Është kryeqyteti i komarkës historike katalaneVallespirit .

Qyteti shtrihet në ultësirën e maleve Pirenej, në Francën jugore, në lumin Tech në një lartësi prej 175–1400 metrash. Është 7 kilometra nga Autoroute A9, 200 km nga Montpeljeja, 250 km nga Tuluza dhe 180 kilometra nga Barcelona . Shtegu GR 10 shkon afër.

Harta e Qerretit dhe komunave përreth

Një epidemi e murtajës goditi Qerretin nga 1651 deri në 1655 dhe vrau rreth njëqind njerëz. Një nga mjekët përgjegjës, që vinte nga Thuir, u pushua nga puna sepse ishte i dehur vazhdimisht dhe pasi kishte varrosur disa të sëmurë që ishin ende gjallë.

Céret shihet nga veriu

Qeveria dhe politika

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e bashkive

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kryetar bashkie Fillimi i afatit Fundi i mandatit
Onuphre Tarris 1919 1940
Henri Rey 1940 1941
Henri Mouchard 1941 1943
Jean Maler 1943 1944
Jacques Souquet 1944 1945
Gaston Cardonne 1945 1947
Henri Guitard 1947 1963
Marsel Parayre 1963 1964
Michel Sageloly Sr. 1964 1983
Henri Sicre 1983 1995
Michel Sageloly Jr. 1995 1996
Henri Sicre 1996 2001
Alain Torrent 2001 2020
Michel Coste 2020
Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.754—    
18002.181+24.3%
18062.517+15.4%
18212.692+7.0%
18313.251+20.8%
18363.302+1.6%
18413.313+0.3%
18463.519+6.2%
18513.586+1.9%
18563.488−2.7%
18613.585+2.8%
18663.737+4.2%
18723.708−0.8%
18763.629−2.1%
18813.777+4.1%
18863.818+1.1%
18913.828+0.3%
18963.766−1.6%
19013.840+2.0%
19063.841+0.0%
19113.921+2.1%
19214.472+14.1%
19264.918+10.0%
19315.052+2.7%
19365.118+1.3%
19465.148+0.6%
19545.091−1.1%
19625.421+6.5%
19685.438+0.3%
19755.987+10.1%
19826.798+13.5%
19907.285+7.2%
19997.291+0.1%
20077.620+4.5%
20127.621+0.0%
20177.798+2.3%

Rajoni rreth Qerretit është një prodhues i madh frutash, veçanërisht i famshëm për qershitë e tij.

Francë që nga vitet 1920, qershitë e para të sezonit vijnë gjithmonë në mars nga rajoni i Qerretit, [2] ku prodhuesit vendas i dërgojnë gjithmonë, si traditë që nga viti 1932, arkën e parë me qershi presidentit francez të Republikës . [3] Në vitin 1938, 45000 nga 90000 pemë qershie Pirenejve Atlantikë ndodheshin në kantonin Céret [4] Në vitet 1960, prodhimi i qershive në Qerret rritet deri në 3000 ton, përpara se të ndahet me 11 në fund të viteve 2000.

Qerreti mban një festival vjetor për coridas, i cili zgjat tre ditë. Lufta e parë me dema e cila çoi në vrasjen e demit ndodhi në Qerret në 1894 dhe ka qenë një traditë që atëherë. [5] Kjo ngjarje njihet si feria . Ka edhe vrapime për dema ku demat e rinj (zakonisht me brirët e tyre të mpirë) drejtohen nëpër rrugët e rrethuara nga një grup kalorësish dhe grash. Njerëzit me veshje tradicionale të bardha dhe blu (ngjyrat e qytezës), ndjekin nga pas në përpjekje për të kapur bishtin e demit dhe për të mbajtur për aq kohë sa të munden. Feria mbahet gjithmonë fundjavën më afër 14 korrikut, Ditën e Bastiljes dhe rreth 30 deri në 40,000 njerëz marrin pjesë në rrugë çdo vit.

Qerreti mban rregullisht valle komunale, ku amatorë ose profesionistë vendas kërcejnë në një ring. Vallja njihet si sardanes .

Njerëz të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Grand Café sot

Qerreti ka një traditë të vazhduar për të qenë një shtëpi për artistët, veçanërisht piktorët dhe poetët. Pablo Picasso jetoi në Qerret në fillim të shekullit të 20-të dhe kafeneja Pablo në qytet i është kushtuar atij. Grand Café, që funksionon edhe sot, ishte një vend takimi për shumë artistë të famshëm në fillim të shekullit të kaluar. Henri Matisse dhe Amedeo Modigliani, mes artistëve të tjerë, vizituan në këtë kohë. Chaïm Soutine, piktori emigrant rus, jetoi në Qerret për një periudhë dhe pikturoi shumë peizazhe të fshatit dhe rrethinave të tij. Aristide Maillol, një skulptor i famshëm i lindur në fshatin lokal të Banyuls-sur-Mer, përfaqësohet nga dy skulptura publike - njëra jashtë qendrës së informacionit të vizitorëve dhe tjetra në memorialin e luftës. Harold Weston, modernisti amerikan, jetoi në një shtëpi ferme mbi qytezën e Qerretit nga 1926 deri në 1929.

  1. ^ INSEE commune file
  2. ^ (in frëngjisht) Fabricio Cardenas, Vieux papiers des Pyrénées-Orientales, Premières cerises de Céret et d'ailleurs, 24 August 2014
  3. ^ (in frëngjisht) Fabricio Cardenas, Vieux papiers des Pyrénées-Orientales, Des cerises de Céret pour le président de la République en 1932, 1 June 2014
  4. ^ (in frëngjisht) Fabricio Cardenas, Vieux papiers des Pyrénées-Orientales, Culture du cerisier dans les Pyrénées-Orientales en 1938, 1 June 2015
  5. ^ (in frëngjisht) Fabricio Cardenas, Vieux papiers des Pyrénées-Orientales, Première corrida avec mise à mort à Céret en 1894, 11 July 2014