Cakonisht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Cakonisht, Cakonian, Cakontshe Cakonik (Greek : Τσακωνική διάλεκτος or Τσακώνικα) është ndofta një gjuhe greke, e folur ne rajonin Tsakonian te Peloponezit, Greqi. Cakonishtja vjen ndoshta nga dorishtja, dhe shihet e vemja mundësi pasardhese.[1] Cakonishtja eshte e rrezikuar seriozisht, meqe vetem pak qindra te moshuar e flasin akoma.[2]

Dialektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sido qe te ketë qene, ka qene ne kontakt me Koinene greke. Folësit dhe kjo gjuhe është ndikuar edhe nga dialektet fqinje greke, ka disa fjale baze te marra nga Arvanitika dhe turqishtja.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Linguist List". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 30 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ C. Moseley. Encyclopedia of the world's endangered languages, p. 271 [1]. Psychology Press, 2007, 669 pages. ISBN 978-0-7007-1197-0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Costakis, Athanasios (Thanasis) P. (1951). Σύντομη Γραμματική της Τσακωνικής Διαλέκτου (Brief Grammar of the Tsakonian Dialect). Athens: Institut Français d'Athènes. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Horrocks, Geoffrey (1997). Greek: A history of the language and its speakers. London: Longman. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Pernot, H. (1934). Introduction à l'étude du dialecte tsakonien. Paris. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]