Canon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Canon Inc.
LlojiKompani publike
IndustriaFotografi
Themeluar nëTokyo, Japoni (10 gusht 1937)
Zyrat qendrore
Ōta-ku Edit this on Wikidata
ProdhimiMakina të biznesit, kamera, Optical and other products
Fitimet4,156,759 million Yen (Fiscal year ended December 31, 2006)
Numri i punëtorëve
118,499 Worldwide (as of December 31, 2006)

Canon është një kompani japoneze që është e njohur për prodhimin e aparateve filmike. Ajo tani prodhon produkte të ndryshme si p.sh. Printer, Aparate digjitale, Kamera filmike, si dhe është në bisedime me Toshibën për të prodhuar televiziore.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]