Caramany

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Caramany
Carmanh
Pamje nga shkëmbi i Bades
Pamje nga shkëmbi i Bades
Stema Caramany
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLa Vallée de l'Agly
NdërkomunalitetAgly Fenouillèdes
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Christian Lemoine[1]
Sipërfaqja
1
14 km2 (5 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
131
 • Dendësia94/km2 (24/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66039 /66720
Lartësia129–765 m (423–2,510 ft)
(avg. 280 m or 920 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Caramany ( shqiptimi frëngjisht[kaʁamani]  ( dëgjoni) ; Ocitanisht: Caramanh ; Shqip: Karaman) është një komunëdepartamentin Pyrénées-OrientalesFrancën jugore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Karamanit dhe komunave përreth saj


Toponimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri oksitan është Caramanh në drejtshkrimin e ditëve moderne të dialektit Languedocien . Por megjithëse qyteti është pjesë e Fenouillèdes, një zonë që flet oksitanisht, emri i sotëm e ka mbajtur drejtshkrimin katalanas, në përdorim që nga kohërat mesjetare. [2]

Shenja e kufirit të qytetit në Karaman

Qeveria dhe politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetarët e bashkive pas vitit 1947 [3]
Kryetar bashkie Fillimi i afatit Fundi i mandatit
Clément Caillens 1947 1971
Eloi Tresseres 1971 1982
Edgard Ubert 1982 2001
Ange Léon 2001 2014
Bernard Caillens 2014 2020
Christian Lemoine 2020 në detyrë

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968293—    
1975241−17.7%
1982216−10.4%
1990170−21.3%
1999165−2.9%
2007140−15.2%
2012146+4.3%
2017150+2.7%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ (in frëngjisht) Lluís Basseda, Toponymie historique de Catalunya Nord, t. 1, Prades, Revista Terra Nostra, 1990
  3. ^ Village de Caramany, annuaire-mairie.fr, accessed 18 May 2021