Jump to content

Carmaux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carmac
Komunë
Stema Carmac
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiTarn
QarkuAlbi
KantoniCarmaux-1 Le Ségala and Carmaux-2 Vallée du Cérou
NdërkomunalitetCarmausin-Ségala
Qeveria
 • Kryetari (2021–2026) Jean-Louis Bousquet[1]
Sipërfaqja
1
14.160 km2 (5.467 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.870
 • Dendësia700/km2 (1,800/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
81060 /81400
Lartësia228–340 m (748–1,115 ft)
(avg. 235 m or 771 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Carmaux ( shqiptimi frëngjisht: [kaʁmo] ; Ocitanisht: Carmauç ; Shqip: Carmaci) është një komunëdepartamentin TarnFrancën jugore.

Industritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Compagnie minière de Carmaux e ka origjinën në një koncesion të minierave të qymyrit dhënë në 1852 për Gabriel de Solages. Ai gjithashtu themeloi një fabrikë të shisheve të qelqit, të ushqyer nga qymyri. Carmaci ishte i famshëm për industritë e tij të minierave të qymyrit (nga shekulli i XII-të deri në vitin 2000) dhe fabrikat e tij të qelqit (nga shekulli i XVIII-të deri në 1931).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Cérou rrjedh në veriperëndim përmes komunës dhe përshkon qytetin. Stacioni Carmaux ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Albin dhe Rodezin.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793849—    
18001.040+22.5%
18061.518+46.0%
18211.440−5.1%
18311.765+22.6%
18361.881+6.6%
18412.143+13.9%
18462.520+17.6%
18512.678+6.3%
18563.743+39.8%
18614.043+8.0%
18664.758+17.7%
18725.010+5.3%
18766.160+23.0%
18816.905+12.1%
18868.059+16.7%
18919.591+19.0%
189610.068+5.0%
190110.956+8.8%
190610.894−0.6%
191111.064+1.6%
192111.273+1.9%
192611.607+3.0%
193111.129−4.1%
193610.448−6.1%
194611.136+6.6%
195411.485+3.1%
196214.565+26.8%
196814.755+1.3%
197513.208−10.5%
198212.113−8.3%
199010.957−9.5%
199910.231−6.6%
200710.268+0.4%
20129.774−4.8%
20179.500−2.8%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 1 shkurt 2022.