Caroline Herschel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Caroline Herschel
ETH-BIB-Herschel, Caroline (1750-1848)-Portrait-Portr 11026-092-SF.jpg
Lindi më 16 Mars 1750(1750-03-16)
Vendlindja Hanover, Electorate of Hanover, HRE
Kombësia Gjermane
Titulli Lithograph of Herschel, 1847

Caroline Lucretia Herschel (16 mars 1750 - 9 janar 1848) ishte një astronome gjermane, kontributet e saj më të rëndësishme në astronomi ishin zbulimet e disa kometave, përfshirë kometën periodike 35P/Herschel-Rigollet, e cila mban emrin e saj. Ajo ishte motra e vogël e astronomit William Herschel, me të cilin ajo punoi gjatë gjithë karrierës së saj.

Ajo ishte gruaja e parë që mori një Medalje të Artë të Shoqërisë Mbretërore Astronomike (në vitin 1828) dhe u emërua një Anëtare Nderi e Shoqërisë Mbretërore Astronomike (në vitin 1835, me Mary Somerville). Ajo u emërua gjithashtu një anëtare nderi e Akademisë Mbretërore Irlandeze (në vitin 1838). Mbreti i Prusisë e paraqiti atë me Medaljen e Artë për Shkencën me rastin e ditëlindjes së 96-të (në vitin 1846).[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Herschel, Caroline Lucretia (1876). Herschel, Mrs. John (red.). Memoir and Correspondence of Caroline Herschel. London: John Murray, Albemarle Street. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)