Cenon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sëni
Senon (Ocitanisht)
Cenon (Frëngjisht)
Komunë
Stacioni i trenit
Stacioni i trenit
Stema Sëni
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiGironde
QarkuBordeaux
KantoniCenon
NdërkomunalitetBordeaux Métropole
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-François Egron[1]
Sipërfaqja
1
5.520 km2 (2.131 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
26.047
 • Dendësia4,700/km2 (12,000/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
33119 /33150
Lartësia3–75 m (9.8–246.1 ft)
(avg. 123 m or 404 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cenon ( shqiptimi frëngjisht: [sənɔ̃] ; Gaskon : Senon ; Shqip: Sën) është një komunëdepartamentin GirondeNouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore.

Është një periferi e qytetit të Bordosë, dhe është ngjitur me të në anën lindore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.395—    
1800568−59.3%
18061.329+134.0%
18211.437+8.1%
18311.805+25.6%
18362.033+12.6%
18412.607+28.2%
18463.281+25.9%
18514.022+22.6%
18565.686+41.4%
18616.817+19.9%
1866848−87.6%
1872970+14.4%
18761.080+11.3%
18811.264+17.0%
18861.767+39.8%
18912.199+24.4%
18962.587+17.6%
19013.556+37.5%
19063.817+7.3%
19114.806+25.9%
19216.650+38.4%
19268.153+22.6%
19319.700+19.0%
193610.087+4.0%
194610.051−0.4%
195410.747+6.9%
196213.821+28.6%
196817.713+28.2%
197524.769+39.8%
198223.520−5.0%
199021.363−9.2%
199921.283−0.4%
200722.732+6.8%
201222.385−1.5%
201724.729+10.5%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.