Christchurch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christchurch
Ōtautahi
Qytet
Katedrale në Christchurch
Katedrale në Christchurch
Nofkat: 
Qyteti i Kopshtit
Parimet: 
Fide Condita Fructu Beata Spe Fortis
Shqip: E themeluar në Besim, i Pasur në Përmbushjen e saj, i Fortë në Shpresë për të Ardhmen
Popullsia
 • Gjithsej388.400
Emri i banorëveHelsinkas/e
Faqja zyrtarewww.ccc.govt.nz
www.ecan.govt.nz

Christchurch (Gjuha Māori: Ōtahutai) është qyteti më i madh në Ishullin Jugor, Zelanda e Re dhe selia e Rajonit Canterbury. Christchurch ka një popullsi prej 388,400 banorë duke u bërë qyteti i tretë më i popullarizuar pas Auckland dhe Wellington.

Dëshmitë arkeologjike kanë treguar se zona e Christchurch u vendos për herë të parë nga njerëzit rreth vitit 1250. Christchurch u bë një qytet me Royal charter më 31 korrik 1856, duke e bërë zyrtarisht qyteti më i vjetër të vendosur në Zelandën e Re. Shoqata Canterbury, e cila u vendos në Rrafshnaltën Canterbury, e quajti qytetin pas Christ Church, Oxford. Vendodhja e re ishte hedhur në një model të rrjetit të përqëndruar në Sheshin e Katedrales; gjatë shekullit të 19-të pati pak pengesa për rritjen e shpejtë të zonës urbane, me përjashtim të Paqësorit në lindje dhe Port Hills në jug.

Bujqësia është shtyllë historike e ekonomisë së Christchurch. Prania e hershme e Universitetit të Canterbury dhe trashëgimia e institucioneve akademike të qytetit në bashkëpunim me bizneset lokale ka nxitur një numër të industrive të teknologjisë.

Qyteti ka pësuar një sërë tërmetesh midis shtatorit 2010 dhe fillimit të vitit 2012, ku më shkatërruesit ndodhën në orën 12:51 të mëngjesit të martën, më 22 shkurt 2011, në të cilin 185 njerëz u vranë dhe mijëra ndërtesa në të gjithë qytetin u shembën ose pësuan dëme të rënda. Në fund të vitit 2013, 1.500 ndërtesa në qytet u shkatërruan, duke çuar në një rimëkëmbje dhe rindërtim të vazhdueshëm.

Emri i qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i "Christchurch" u ra dakord në takimin e parë të Shoqatës Canterbury më 27 mars 1848. U sugjerua nga themeluesi John Robert Godley, të cilit Alma Mater ishte Christ Church, Oxford.

Emri i Māori Ōtautahi ("vendi i Tautahit") u miratua në vitet 1930; fillimisht ishte emri i një vendi të caktuar nga lumi Avon (afër rrugës së sotme Kilmore). Vendi ishte një vendbanim sezonal i shefit Ngāi Tahut Te Potiki Tautahi, shtëpia kryesore e të cilit ishte Port LevyGadishullin e Banks. Para kësaj Ngāi Tahu përgjithësisht i referohej zonës së Christchurch si Karaitiana, një transliterim i fjalës angleze Christian.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Christchurch ka një klimë të butë oqeanike me një verë të butë, dimër të ftohtë dhe reshje të rregullta të moderuar. Ajo ka temperatura ditore maksimale të ajrit prej 22.5 ° C në janar dhe 11.3 ° C në korrik.[1] Sipas klasifikimit klimatik Köppen, Christchurch ka një klimë oqeanike. Vera është më së shumti e ngrohtë, por shpesh moderohet nga një erë e detit nga verilindja. Një temperaturë rekord prej 41.6 ° C u arrit në shkurt 1973. Ashtu si shumë qytete, Christchurch përjeton një efekt izolimi urban të ishullit; temperaturat janë pak më të larta brenda rajoneve të qytetit të brendshëm në krahasim me fshatrat përreth.

Në dimër është e zakonshme që temperatura të bjerë nën 0 ° C gjatë natës. Ekzistojnë mesatarisht 80 ditë acar tokë në vit.[2] Bora e dëborës ndodh mesatarisht tre herë në vit, edhe pse në disa vite nuk është regjistruar dëbora. Temperatura më e ftohtë e regjistruar ishte -7.1 ° C më 18 korrik 1945, temperatura e tretë më e ulët e regjistruar e qyteteve të mëdha të Zelandës së Re.[3]

Në netët e dimrit të ftohtë, kodrat përreth, qiejt e pastër dhe kushtet e ftohta shpesh kombinohen për të formuar një shtresë inversioni të qëndrueshëm mbi qytetin që zë makinën e shkarkimeve dhe tym nga zjarri i brendshëm për të shkaktuar smog. Ndonëse nuk është aq e keqe sa mjegulli në Los Angeles apo Mexico City, mjegulla e Christchurch ka tejkaluar shpesh rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për ndotjen e ajrit. Për të kufizuar ndotjen e ajrit, këshilli i qarkut i ndaloi përdorimi i zjarreve të hapura në qytet në vitin 2006.[4] Në vitin 2008 këshilli ndalonte përdorimin e druve të birrës më shumë se 15 vjeç, ndërkohë që ofronte fonde për të përmirësuar sistemet e ngrohjes në shtëpi.[5]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona e administruar nga Këshilli i Qytetit të Christchurch ka një popullsi prej 388.400 (qershor 2018), duke e bërë atë të dytë më e madhe në Zelandën e Re dhe qyteti më i madh në Ishullin Jugor.

Zona urbane e Christchurch në 404.500 është vendi i tretë më i madh në vend nga popullsia, pas Auckland dhe Wellington. Zona urbane ndryshon nga qyteti duke përfshirë Kaiapoi në rrethin Waimakariri dhe Prebbleton në Distriktin Selwyn, duke përjashtuar shumicën e Gadishullit Banks.

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Christchurch është qendra e dytë më e madhe prodhuese në Zelandën e Re pas Auckland, sektori që është kontribuesi i dytë më i madh në ekonominë lokale,[6] me firma të tilla si Anderson për të bërë punimet e çelikut për ura, tunele dhe diga hidroelektrike në ditët e para të punës së infrastrukturës. Tani prodhimi është kryesisht i produkteve të lehta dhe tregu kryesor është Australia, me firma të tilla si ato të filluara nga familja Stewart midis punëdhënësve më të mëdhenj. Para se prodhimi i veshjeve të ishte zhvendosur kryesisht në Azi, Christchurch ishte qendra e industrisë së veshjeve në Zelandën e Re, me firma të tilla si LWR Industries. Firmat që mbesin kryesisht dizajn dhe treg, dhe prodhojnë në Azi. Qyteti gjithashtu kishte pesë prodhues këpucësh, por këto janë zëvendësuar nga importet.

Në dekadat e fundit, industritë e bazuara në teknologji kanë lindur në Christchurch. Angus Tait themeloi Tait Electronics, një prodhues i mobile-radios, dhe firma të tjera u larguan nga kjo, si Swichtec i Dennis Chapman. Në softuer, Gil Simpson krijoi një kompani që bëri gjuhët programore LINC dhe Jade dhe një blerje menaxhimi u krijua nga firma lokale Wynyard Group.

Ka pasur edhe spin-off nga departamenti elektrik i shkollës inxhinierike të Universitetit të Canterbury. Këto përfshinin Pulse Data, e cila u bë Human Ware (duke bërë pajisje leximi dhe kompjutera për njerëzit e verbër dhe ata me vizion të kufizuar) dhe CES Communications (encryption). Themeluesit e Pulse Data kishin lëvizur nga shkolla e Inxhinierisë së Universitetit të Canterbury për të punuar për Wormald Inc. kur ata vendosën Pulse Data nëpërmjet një blerje të menaxhimit të ndarjes së tyre.

Në kohët e fundit, Departamenti i Shkencave Inxhinierike dhe të Shkencave Kompjuterike të Universitetit të Canterbury luajnë një rol të rëndësishëm në furnizimin e stafit dhe hulumtimeve për industritë e teknologjisë dhe Instituti Politeknik i Teknologjisë Christchurch siguron një rrjedhë të teknikëve dhe inxhinierëve të trajnuar. Në nivel lokal dhe kombëtar, sektori i IT nuk dihet për madhësinë e saj (i treti në Zelandën e Re), por për prodhimin e zgjidhjeve dhe produkteve konceptuale dhe inovative.[7]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Christchurch ka 145 shkolla, ku më së shumti janë shkolla të mëdhaja urbane bazuar në vetë qytetin, përfshirë disa të mëdhaja të vendit, shkollat e vogla fillore dhe të kombinuara (fillore dhe të mesme) në Gadishullin Banks. Të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të shtetit në Christchurch (dhe Zelanda e Re) janë bashkëeduksionare.

Qyteti ka katër shkolla të një gjinie: Shkolla e Lartë Shirley Boys, Shkolla e Lartë Christchurch Boys, Shkolla e Lartë Avonside Girls dhe Shkolla e Lartë Christchurch Girls.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mean Daily Maximum Temperatures 1971–2000". National Institute of Water and Atmospheric Research. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2008. Marrë më 25 janar 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mean Number Of Days Of Ground Frost (prej uebfaqes NIWA)
  3. ^ "Summary climate information for selected New Zealand location". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Open fires, old woodburners banned in Christchurch". Radio New Zealdn. 1 prill 2010. Marrë më 31 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Ecan.govt.nz Arkivuar 3 mars 2008 tek Wayback Machine (prej uebfaqes Këshilli Rajonal Canterbury)
  6. ^ "Manufacturing Jobs in Christchurch". CDC. Marrë më 9 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "IT Jobs in Christchurch". Marrë më 9 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)