Clafoutis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Clafoutis
Clafoutis i bërë me qershi pa bërthamë
Pjataëmbëlsirë, mëngjes
Vendi i origjinësFranca
Rajoni ose shtetiLimousin
Temperatura e servirjesE ngrohtë ose temperaturë dhome
Përbërësit kryesorëVezë, qumësht ose kos, qershi të zeza ose çdo frut tjetër
VariacionetFlaugnarde

Clafoutis ( shqiptimi frëngjisht: [klafuti] ; Ocitanisht: clafotís [klafuˈtis] ose [kʎafuˈtiː] ; Shqip: Klafuti), nganjëherë shkruhet clafouti në vendet anglofone, është një ëmbëlsirë franceze e pjekur me fruta, tradicionalisht qershi të zeza, [1] e rregulluar në një pjatë të lyer me gjalpë dhe të mbuluar me një brumë të trashë si flan. Klafuti pudroset me sheqer pluhur dhe shërbehet i vakët, ndonjëherë me krem .

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një prejardhje e raportuar e emrit të gjellës është nga oksitanishtja clafotís, nga folja clafir, që do të thotë "të mbushësh" (nënkuptohet: "brumi me qershi"). [2] . Një tjetër prejardhje e raportuar është se clafir vjen nga e vjetër franceze claufir, që do të thotë "të rregullosh me gozhdë", [3] shpjegohet si qershitë që kanë pamjen e kokave të gozhdëve. [4] [5]

Cianidi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një klafut tradicional Limuzar përmban tulin e qershive dhe bërthamat e ngjashme me arrat. Kokrrat e qershisë përmbajnë benzaldehid, përbërësi përgjegjës për aromën mbizotëruese në ekstraktin e bajames. [6] Ato përmbajnë gjithashtu një sasi të vogël të amigdalinës, një glikozid cianogjenik - një përbërës potencialisht i aftë për të çliruar cianid nëse konsumohet, por jo toksik në sasi të vogla. [7]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klafuti vjen nga rajoni Limuzin i Francës, dhe ndërsa qershitë e zeza janë tradicionale, ka variacione të shumta duke përdorur fruta të tjera, duke përfshirë qershitë e kuqe, kumbullat, kumbullat e thata, mollët, dardhat, boronicat ose manaferrat . [8] Kur në vend të qershive përdoren lloje të tjera frutash, gjella quhet siç duhet flaugnarde .

Clafoutis me qershi pa bërthama
  1. ^ Wells, Patricia (1991). Simply French. New York, N.Y.: William Morrow and Company, Inc. fq. 276. ISBN 9780688066420. OCLC 23771182. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Oxford Companion to Sugar and Sweets (në anglisht). Oxford University Press. 2015-04-01. ISBN 9780199313617.
  3. ^ "Dictionnaire de l'Académie française, 9th edition online". Marrë më 2021-11-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Wiktionary". Marrë më 2021-11-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "CLAFOUTIS : Définition". cnrtl.fr. Marrë më 22 gusht 2023. flan fait d'un mélange de farine, de lait, d'œufs et de sucre, que l'on fait cuire au four dans une tourtière beurrée après y avoir ajouté des cerises sucrées [flan made from a mixture of flour, milk, eggs and sugar, which is baked in a buttered pie pan after adding sweet cherries {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "cherry clafoutis – A Toast and Tea". A Toast and Tea. 6 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2020. Marrë më 5 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Nick, Jean (25 korrik 2018). "Are Stone Fruit Seeds Poisonous? What to Know About Cherry, Peach, and Plum Pits". Good Housekeeping. Marrë më 5 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Larousse Gastronomique, Clarkson Potter Publishers