Cris (futbollist)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cris

Cris në 2010
Të dhënat vetjake
Emri i plotëCristiano Marques Gomes
Datëlindja (1977-06-03) 3 qershor 1977 (46 vjeç)
VendlindjaGuarulhos, Brazil
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Lyon
Karriera me të rinjtë
1990–1995Corinthians
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1995–1999Corinthians44(1)
1999–2004Cruzeiro122(13)
2003Bayer Leverkusen (huazim)2(0)
2004–2012Lyon225(20)
2012Galatasaray10(1)
2013Grêmio3(0)
2013–2014Vasco da Gama24(1)
Gjithsej430(36)
Karriera ndërkombëtare
2001–2009Brazil17(1)
Skuadra të menaxhuara
2016–Lyon (U-19)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Cristiano Marques Gomes është një trajner brazilian futbolli dhe ish futbollist,[1] i cili aktualisht është trajneri i ekipit nën-19 të Lyon.[2] Një mbrojtës gjatë karrierës si lojtar, Cris ka pasur pseudonimin "polici" për shkak të natyrës së tij autoritare në fushën e lojës dhe katër muajve përvojë në departamentin e policisë së Guarulhos. Ai fitoi katër Ligue 1 rresht me klubin francez Lyon nga viti 2005 e deri në 2008, si dhe kampionatin brazilian në vitin 1998 me Corinthians dhe pesë vite më vonë me Cruzeiro; ai gjithashtu triumfoi edhe dy herë në Copa do Brasil, në vitin 1995 me Corinthians dhe 2000 me Cruzerion. Cris ka përfaqsuar edhe kombëtaren braziliane, duke fituar Copa Américan në vitin 2004.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Cris". kicker.de (në gjermanisht). Marrë më 23 prill 2011.
  2. ^ "UEFA Youth League Lyon 2016-17 squad" [UEFA Liga e të rinjëve Lyon skuadra e sezonit 2016-17] (në anglisht). UEFA. 13 shtator 2016. Marrë më 24 janar 2019.