Jump to content

Dardan Shkreli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Dardan Shkreli (i lindur më 15 dhjetor 1969) është një këngëtar shqiptar nga Kosova, i biri i shkrimtarit kosovar Ymer Shkreli.[1]

Veprimtaria muzikore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është i njohur për tekstin, kompozimin dhe interpretimin e këngëve:

 • Edona[2] (1988)
 • Nostalgjia[3] (1988)
 • Vjeshtë në gotë[4] (1988),
 • Pa lidhje[5] (1989),
 • Elegjia[6] (1989)
 • Plaç sonte[7] (1989)
 • Unë këndoj ye ye[8] (1989)
 • I vetmuar[9] (1990)
 • Pa brenga[10] (1990)
 • The qafën oj rrospi (1997)
 • Dikur bëhet vonë (1997)
 • Thirre emrin tim (1997)
 • Dy shqiptarë të krisur[11] (1997)
 • Ty të kam Kosovë (1997)
 • Hapu tokë (1997)
 • Veç një zot e din (1997)
 • Atje poshtë po fryen era (1997)
 • Nuk jetoj pa ty[12] (1997/2015)
 • Ti je shtriga më e madhe në botë,...[13] (2006)
 • Sa herë bie borë në Prishtinë[14] (2012)
 • Each time it snows in Rome[15] (2012)
 • Mbylli Sytë[16] (2012)
 • Unë pas teje (Duduqes) [Lyrics][17] (2013)
 • Unë pas teje (Duduqes)[18] (2013)
 • Me be all around you (Stalker) [19] (2013).

si dhe tekstin dhe kompozimin e këngëve:

 • Stuhia[20] ("Trio Rona", 1987)
 • Kënga e mesnatës[21] ("Grupi", 1987)
 • Puthjet e vonuara[22] (Donika Gashi, 1988)
 • Liqeni i mjellmave[23] ("Pesha e fatit", 1989),
 • Ujëvaret e djallit[24] ("Pesha e fatit", 1989),
 • Crazy Huanita[25] ("Pesha e fatit", 1990),
 • Sonte flas për dashurinë[26] (Donika Gashi, 1990),
 • Çka nuk mbaron (Naser Berisha, 2004),
 • Dua të jesh me mua (Bina, 2000),
 • Dy pas mesnate (Naser Berisha, 2006),
 • Pa lidhje (Gre3n, 2006).

Në vitin 1991, Dardani ka emigruar nga Kosova dhe tani jeton në LucernZvicrës.[1]

 1. ^ a b Dardan Shkreli. "Uebfaqja personale e Dardan Shkelit". Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2008. Marrë më 23 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Video-spoti i këngës "Edona" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 3. ^ Video-spoti i këngës "Nostalgjia" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 4. ^ Kënga "Vjeshtë në gotë" nga Dardan Shkreli në formatin "mp3" (dardan.shkreli.net)[lidhje e vdekur]
 5. ^ Video-spoti i këngës "Pa lidhje" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 6. ^ Video-spoti i këngës "Elegjia" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 7. ^ Video-spoti i këngës "Plaç sonte" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 8. ^ Video-spoti i këngës "Unë këndoj ye ye" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 9. ^ Video-spoti i këngës "I vetmuar" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 10. ^ Video-spoti i këngës "Pa brenga" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 11. ^ Video-spoti i këngës "Dy shqiptarë të krisur" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 12. ^ Video-spoti i këngës "Nuk jetoj pa ty" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 13. ^ Video-spoti i këngës "Ti je shtriga më e madhe në botë,..." nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 14. ^ Video-spoti i këngës "Sa herë bie borë në Prishtinë" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 15. ^ Video-spoti i këngës "Each time it snows in Rome" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 16. ^ Video-spoti i këngës "Mbylli Sytë" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 17. ^ Video-spoti i këngës "Unë pas teje (Duduqes) [Lyrics]" nga Dardan Shkreli feat. MC Beka, në "YouTube"
 18. ^ Video-spoti i këngës "Unë pas teje (Duduqes)" nga Dardan Shkreli feat. MC Beka, në "YouTube"
 19. ^ Video-spoti i këngës "Dardan Shkreli - Me be all around you (Stalker)" nga Dardan Shkreli, në "YouTube"
 20. ^ Video-spoti i këngës "Stuhia" nga "Trio Rona", në "YouTube" ("Akordet e Kosovës 1987")
 21. ^ Video-spoti i këngës "Kënga e mesnatës" nga "Grupi", në "YouTube"
 22. ^ Video-spoti i këngës "Puthjet e vonuara" nga Donika Gashi, në "YouTube"
 23. ^ Video-spoti i këngës "Liqeni i mjellmave" nga "Pesha e fatit", në "YouTube"
 24. ^ Video-spoti i këngës "Ujëvaret e djallit" nga "Pesha e fatit", në "YouTube"
 25. ^ "Kënga "Crazy Huanita" nga "Pesha e fatit" në formatin "mp3" (dardan.shkreli.net)". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 23 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Kënga "Sonte flas për dashurinë" nga Donika Gashi në formatin "mp3" (dardan.shkreli.net)[lidhje e vdekur]