Jump to content

Darth Vader

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Darth Vader është personazh fiktiv në serinë Star Wars. Ai është një antagonist kryesor në trilogjinë origjinale, por, si Anakin Skywalker, është protagonisti kryesor i trilogjisë së prequel. Në filmin e tretë të trilogjisë së prequel, ai bëhet antagonisti i dytë (pas rilindjes së tij si Darth Vader) së bashku me Palpatine. Krijuesi i Star Wars George Lucas i është referuar kolektivisht gjashtë filmat e parë episodikë të ekskluzivitetit si "tragjedia e Darth Vader".[1]

Fillimisht një Jedi që profetizoi për të sjellë ekuilibrin në Forcë, Anakin Skywalker është joshur në anën e errët të Forcës nga Palpatine, i cili manipulon besimin e tij të lëkundur ndaj Jedi dhe frikën e tij që ndoshta të humbasë gruan e tij të fshehtë Padmé Amidala dhe të bëhet Lord Sith. Pas luftimit të një beteje me saber prej drite me ish-mentorin e tij Obi-Wan Kenobi, në të cilën ai është shpërbërë, Vader shndërrohet në një cyborg. Ai më pas i shërben Perandorisë Galaktike si Darth Vader derisa të ribërë veten duke shpëtuar djalin e tij, Luke Skywalker, dhe dukej duke vrarë Palpatine, duke sakrifikuar jetën e tij në këtë proces.[2] Ai është gjithashtu babai i Princeshës Leia, dhe gjyshi i Kylo Ren, antagonisti kryesor i trilogjisë së vazhdimeve.

Personazhi është portretizuar nga aktorë të shumtë, David Prowse e portretizoi fizikisht Vader ndërsa James Earl Jones e bëri zërin në trilogjinë origjinale. Jake Lloyd dhe Hayden Christensen luajtën personazhin në trilogjinë prequel në dy filmat e parë dhe të ardhshëm përkatësisht. Paraqitjet e tij kinematike përfshijnë gjashtë filmat e parë të Star Wars, si dhe Rogue One, dhe ai është referuar në të dy The Force Awakens dhe The Last Jedi. Ai gjithashtu shfaqet në seri televizive (më thelbësisht The Clone Wars), video lojëra, romane dhe libra komik.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wakeman, Gregory (4 dhjetor 2014). "George Lucas Was Terrible At Predicting The Future Of Star Wars". CinemaBlend (në anglisht). Marrë më 2 dhjetor 2018.
  2. ^ Thornton, Mark (13 maj 2005). "What is the 'Dark Side' and Why Do Some People Choose It?". www.mises.org (në anglisht). Auburn, Alabama: Ludwig von Mises Institute. Marrë më 5 maj 2007.