David Diop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox shkrimtarDavid Diop (i lindur më 1966) është një romancier dhe akademik francez. Një specialist në letërsinë e shekullit të 18-të, atij iu dha Çmimi Goncourt des Lycéens në vitin 2018 dhe Çmimi Ndërkombëtar Booker në vitin 2021 për romanin e tij At Night All Blood Is Black (botuar për herë të parë në frëngjisht më 2018 si Frère d'âme).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

David Diop lindi në Paris më 1966 nga një nënë franceze dhe një baba senegalez.[1][2] Ai u transferua në Dakar në moshën pesëvjeçare dhe pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij e kaloi në Senegal përpara se të kthehej për të studiuar në Francë në moshën tetëmbëdhjetëvjeçe pas mbarimit të shkollës së mesme.[3][4] Diop mori një doktoraturë nga Sorbonne për studimet e tij mbi letërsinë franceze të shekullit të 18-të.[5]

Në vitin 1998, ai u bë lektor i letërsisë në Universitetin e Pau dhe rajonin Adour i specializuar në letërsinë franceze të shekullit të 18-të dhe në letërsinë franceze afrikane.[6] Në vitin 2009 ai u emërua të drejtojë një grup kërkimor mbi përfaqësimin e Afrikës dhe Afrikanëve në letërsinë Evropiane të shekullit 17 dhe 18. Ai e mori habilitimin e tij më 2014. Diop tani kryeson departamentin e arteve, gjuhëve dhe letërsisë në universitet.[7] Ai jeton në Pau.

Punime të hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai botoi librin e tij të parë, një vepër me trillime historike me titull 1889, l'Attraction universelle, më 2012. Romani përshkruan përvojat e 11 anëtarëve të një delegacioni senegalez në Ekspozitën Universelle të vitit 1889 në Paris.

Në vitin 2018, ai botoi veprën e tij të parë të plotë shkencore, Rhétorique nègre au xviiie siècle, e cila merret me përfaqësimin e afrikanëve në shkrimet e udhëtimit të shekullit të 18-të dhe tekstet abolicioniste.[6]

Frère d'âme / At Night All Blood Is Black[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani i dytë i Diop, Frère d'âme, i cili ndërthur historinë e Luftës së Parë Botërore me historinë e kolonializmit, u botua më 2018.[8] Romani përshkruan përvojat e Tirailleurs Senegaleze duke luftuar për Francën në llogore. Personazhi kryesor, Alfa Ndiaye, kalon në çmenduri pas vdekjes së një shoku të fëmijërisë dhe u shkakton brutalitet ekstrem armiqve të tij gjermanë. Diop u frymëzua për të shkruar librin nga shërbimi i stërgjyshit të tij në Tirailleurs gjatë luftës. Diop deklaroi "Ai kurrë nuk i tha asgjë gruas së tij, ose nënës sime, në lidhje me përvojën e tij. Kjo është arsyeja pse unë gjithmonë isha shumë i interesuar nga të gjitha përrallat dhe llogaritë që i jepnin mundësinë një njeriu në një formë intimiteti me atë luftë të veçantë."[9] Për shkak se stërgjyshi i tij refuzoi të fliste për luftën, Diop lexoi shumë llogari të botuara në lidhje me shërbimin e Tirailleurs.[10]

Frère d'âme u përzgjodh në listën e ngushtë për Prix Goncourt, Prix Renaudot, Prix Médicis dhe Prix Femina dhe gjashtë çmime të tjera letrare Franceze.[11] Në vitin 2018 Diop mori Çmimin Goncourt des Lycéens për romanin.[12] Ai gjithashtu fitoi Prix Ahmadou-Kourouma [fr]

Frère d'âme u botua në përkthimin anglisht në nëntor 2020 nën titullin At Night All Blood Is Black.[13] Ai fitoi Çmimin e Librit të Fiksionit <i id="mwYw">2020 Los Angeles Times</i>.[14] Së bashku me përkthyesen e tij Anna Moschovakis ai fitoi Çmimin Ndërkombëtar Booker 2021.[15] Kjo e bëri atë personin e parë francez dhe personin e parë të një trashëgimie afrikane që fitoi çmimin.[16]

Romani po përkthehet në 13 gjuhë. Përkthimi në italisht ka fituar Çmimin Evropian Strega dhe përkthimi në holandisht ka fituar Europese Literatuurprijs [nl][17]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Branach-Kallas, Anna (26 shkurt 2021). "Tirailleurs Sénégalais, Savagery, and War Trauma in At Night All Blood is Black by David Diop". Journal of War & Culture Studies. 0: 1. doi:10.1080/17526272.2021.1891674. ISSN 1752-6272. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ Cain, Sian (2 qershor 2021). "David Diop wins International Booker for 'frightening' At Night All Blood Is Black". Guardian News Media. Marrë më 4 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ Cappelle, Laura (30 maj 2021). "He Is Senegalese and French, With Nothing to Reconcile". The New York Times. Marrë më 4 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ "David Diop". frenchculture.org (në anglisht). French Embassy in the United States. Marrë më 3 qershor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ "David Diop". Internationales Literaturfestival Berlin. Marrë më 3 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ a b Contreras, Isabel (15 nëntor 2018). "Le Goncourt des lycéens 2018 pour David Diop". Livres Hebdo (në frëngjisht). Marrë më 16 nëntor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":0" defined multiple times with different content
 7. ^ Nayar, Varun (tetor 2020). "A Bereaved Soldier Looks for Revenge in David Diop's Disturbing 'At Night All Blood is Black'". Words Without Borders. Marrë më 16 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 8. ^ Kaprièlian, Nelly (30 tetor 2018). "Rencontre avec la grande révélation de la rentrée littéraire, David Diop". Les Inrockuptibles (në frëngjisht). Marrë më 16 nëntor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 9. ^ "International Booker Prize: David Diop becomes first French winner". BBC News (në anglishte britanike). 2 qershor 2021. Marrë më 5 qershor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ Cain, Sian (2 qershor 2021). "David Diop wins International Booker for 'frightening' At Night All Blood Is Black". The Guardian (në anglisht). Marrë më 3 qershor 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 11. ^ "The 2021 International Booker Prize winner announcement". The Booker Prizes. Marrë më 3 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 12. ^ "Goncourt des lycéens : le Palois David Diop a été reçu à l'Élysée". La République des Pyrénées (në frëngjisht). 15 nëntor 2018. Marrë më 16 nëntor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 13. ^ "David Diop". Cultural Services French Embassy in the United States (në anglisht). 23 tetor 2020. Marrë më 16 nëntor 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 14. ^ Pineda, Dorany (17 prill 2021). "Winners of the 2020 L.A. Times Book Prizes announced". Los Angeles Times (në anglishte amerikane). Marrë më 17 prill 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 15. ^ "International Booker Prize: David Diop becomes first French winner". BBC News. 2 qershor 2021. Marrë më 2 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 16. ^ Cain, Sian (2 qershor 2021). "David Diop wins International Booker for 'frightening' At Night All Blood Is Black". Guardian News Media. Marrë më 4 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 17. ^ Cain, Sian (2 qershor 2021). "David Diop wins International Booker for 'frightening' At Night All Blood Is Black". Guardian News Media. Marrë më 4 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)