Dieulouard

Coordinates: 48°50′26″N 6°04′14″E / 48.8406°N 6.0706°E / 48.8406; 6.0706
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Diluard
Komunë
Kisha e Diluardit
Kisha e Diluardit
Stema Diluard
Dieulouard is located in Earth
Dieulouard (Earth)
Koordinatat: 48°50′26″N 6°04′14″E / 48.8406°N 6.0706°E / 48.8406; 6.0706
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiMeurthe-et-Moselle
QarkuNancy
KantoniEntre Seille et Meurthe
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Henri Poirson[1]
Sipërfaqja
1
17.690 km2 (6.830 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
4.712
 • Dendësia270/km2 (690/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
54157 /54380
Lartësia177–307 m (581–1,007 ft)
(avg. 185 m or 607 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Dieulouard ( shqiptimi frëngjisht: [djølwaʁ] ; emri i dikurshëm: Dieulwart ; Shqip: Diluardi) është një komunëdepartamentin Mërthë-dhe-MoselëFrancën verilindore. Diluardi ndodhet midis Pont-à-Mousson dhe Nancy, në bregun e majtë të verës . Është vendndodhja e qytetit galo-romak të Scarpones .

Në gusht 1608, një grupi të vogël benediktinesh anglezë në mërgim iu dha një kishë e shkretë kolegjiale në qytet. Kisha iu kushtua Shën Lorencit dhe kështu murgjit e adoptuan atë si mbrojtës të komunitetit të tyre. Gjatë Revolucionit Francez komuniteti u detyrua të largohej nga Franca. Në 1802, murgjit u vendosën në Abacinë Ampleforth në North Yorkshire.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.