Dino Dvornik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dino Dvornik
U lind në
Miljenko Dvornik

(1964-08-20)20 gusht 1964
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Zagreb, Croatia
Profesioni
 • Këngëtar
 • kangëatutor
 • arranzhues
 • producent muzikor
 • aktor
Vite aktiviteti1988–2008
Bashkëshorti/jaDanijela Kuljiš (martuar më 1989)
Fëmijë1
Prindër
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)
 • Vokalet
 • kitara
 • bateritë
 • tastiera
Labeli
WebsiteCroatia Records

Dino Dvornik ( Shqiptimi kroatisht: [dǐːno dʋôːrnik] ; 20 gusht 1964 – 7 shtator 2008) [1] ishte një këngëtar-kantautor, producent muzikor, aktor dhe yll televiziv kroat i njohur si "mbreti kroat i funk ".

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Djali i aktorit të njohur Boris Dvornik dhe nënës Diana Dvornik (i mbiemri Tomić), Dino lindi në Split, në atë kohë brenda republikës jugosllaveKroacisë . Ai dhe vëllai i tij i madh, Dean, do të luanin përkrah babait të tyre në filmat dhe shfaqjet televizive të viteve 1970 në Jugosllavi. Këto përfshinin Naše malo misto (1970–1971), Mater (1976), Hajdučka vremena (1977), Priko sinjeg mora (1979), si dhe shfaqjen televizive Ljubav je hleb s devet kora (1990) dhe Një natë e mrekullueshme në Split. (2004) nga regjisori Arsen A. Ostojić, film i cili ka arritur shumë nderime në festivale të ndryshme të filmit.

Në gusht të vitit 1989 Dvornik u martua me gruan e tij Danijela Kuljiš, me të cilën pati një vajzë Ella e cila sot është një ndikuese.

Sukses më i gjerë dhe reagime personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dvorniku kishte dalë në skenën muzikore jugosllave kur shpërtheu lufta. Privatisht, ai ishte lavdëruar nga shumë për ndershmërinë dhe miqësinë e tij në kuptimin e vërtetë të fjalës dhe gjithashtu kishte fansa në mbarë botën, veçanërisht në mesin e njerëzve me origjinë nga ish-Jugosllavia. Dvornik do të luante shfaqje në të gjithë Evropën dhe në Shtetet e Bashkuara. Hiti i tij më i madh në mesin e shumë, ndoshta, është "Afrika" (marrë nga albumi i vitit 1997 Enfant terrible ). Qëndrimi i tij me këmbë në tokë dhe tërheqës u vlerësua shumë nga fansat e tij. Dvorniku u përshkrua si miqësor me të gjithë, shpesh duke ecur dhe duke e jetuar jetën e tij në pamje të plotë të publikut; duke mos u larguar kurrë nga vëmendja e fansave, madje edhe duke u bashkuar me ta në bare dhe kafene.

Ai do të riorganizonte pjesët në këngët e tij derisa gjithçka të ishte ashtu siç mendonte ai se ishte e denjë për t'u ndarë me fansat e tij. Dvorniku ishte gjithmonë në ankth që albumet e tij të prodhoheshin me cilësi të lartë, diçka për të cilën ai ishte i famshëm që në fillimet e tij në muzikë. Bashkëpunimet e tij më të dukshme me artistë të tjerë muzikorë në vendin e tij përfshijnë ato me divën e muzikës kroate Josipa Lisac dhe homologun e tij malazez dhe mikun e ngushtë Rambo Amadeus . Në vitet e tij të fundit, Dvorniku shpesh qëndronte pas tavolinave dhe të bënte DJ në klube të ndryshme.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 shtator 2008, vetëm 18 ditë pas festimit të ditëlindjes së tij të 44-të, Dvornik vdiq në shtratin e tij. Ai kishte qenë në depresion të rëndë dhe në mbidozë me ilaçe kundër depresionit, shumë prej të cilëve policia i gjeti në shtëpinë e tij gjatë hetimeve në vend. Bashkëshortja e tij Danijela e gjeti të vdekur në shtrat në banesën e tyre në orën 11:00. [1] Tre ditë më vonë Dvorniku u varros në varrezat e Mirogoj në Zagreb. [2]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dino Dvornik (1989)
 • Kreativni nered (1990)
 • Priroda dhe društvo (1993)
 • Live in Munich (1994)
 • Enfant terrible (1997)
 • The Best of: Vidi ove pisme (1998)
 • Big Mamma (1999)
 • 2002 godine u Splitu! (2001)
 • Svicky (2002)
 • Pandorina kutija (2008)
 • Dino Dvornik The Ultimate Collection (2009)
 • Pandorina kutija (Edicioni special) + 3 këngë të reja + DVD (2010) [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Croatian Singer Dino Dvornik Dies". javno.com. 7 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2008. Marrë më 7 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "death" defined multiple times with different content
 2. ^ "Dino Dvornik počiva kraj vječne vatre na Mirogoju". 24sata (në kroatisht). 13 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 2 shtator 2012.
 3. ^ "Posebno izdanje 'Pandorine kutije' Dine Dvornika izlazi sutra! – Xmag". Index.hr. 5 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2012. Marrë më 21 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)