Josipa Lisac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Josipa Lisac
Lisac duke kënduar drejtpërsëdrejti në 2009
U lind në (1950-02-14) 14 shkurt 1950 (74 vjeç)
ProfesioniKëngëtare
Vite aktiviteti1968–e tashme
Bashkëshort/ëtKarlo Metikoš (1971-1991)
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vocals
Labeli
Websitewww.josipalisac.com

Josipa Lisac ( shqiptohet [jɔ̌sipa lǐːsat͡s] ; e lindur më 14 shkurt 1950) është një këngëtare kroate e pop-rokut .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1960, Lisac ishte vokaliste e grupit Zlatni Akordi. Albumi i saj i parë solo, Dnevnik jedne ljubavi ( Ditari i një dashurie ), i regjistruar në 1973, ishte një sukses i madh dhe mbetet sot një nga albumet më legjendarë në Kroaci . Gazetari dhe producenti Peca Popović vuri në dukje se Dnevnik jedne ljubavi ishte gjithashtu vetëm disku i katërt rock dhe disku i parë me vokaliste femër i lëshuar në Jugosllavi . [2]

Gubec-beg ishte opera e parë rock kroate ku Josipa kishte rolin impenjues të Janës. Opera u shfaq premierë në vitin 1975 dhe aria "Ave Maria" ishte një këngë e spikatur që Josipa e interpreton në koncerte edhe sot. Rock opera u krijua nga Karlo Metikoš, Ivica Krajač dhe Miljenko Prohaska . Shfaqja u shfaq nëpër Jugosllavi, si dhe në Budapest, Trieste, Romë dhe Shën Petersburg . Është parë nga rreth një milion njerëz. [3] Në të njëjtin vit, ajo regjistroi një album jazz në bashkëpunim me Ernie Wilkins, Clark Terry, Albert Mangelsdorff dhe Johnny Basso, prodhuar nga Boshko Petrović dhe Karlo Metikoš.

Gjatë vitit 1987, Josipa Lisac shërbeu si konkurrente në garën parazgjedhëse, Jugovizija, me shpresën për të përfaqësuar Jugosllavinë në Eurovision Song Contest 1987 . Ajo këndoi hitin e saj "Gdje Dunav ljubi nebo" ( Ku Danubi puth qiellin ) dhe përfundoi në vendin e nëntë nga 24. [4] Menjëherë pas publikimit të albumit të saj Boginja ( Hyjneshë ), ajo u bë një artiste e njohur pop në të gjithë Jugosllavinë.

Ajo kishte shumë hite të mëdha rock, dhe gjithashtu këndoi këngë boshnjake sevdalinka ("Omer beže"), si dhe këngë kroate krishtlindjesh .

Përveç të qenit një ndër aktet më të mira në botën e muzikës popullore kroate, ajo ishte e vlerësuar shumë edhe në skenën e rrokut të ish-Jugosllavisë . Ajo është e njohur për zërin e saj të fortë, të cilin ajo e përshkruan si contralto, [5] si dhe ndjenjën e saj unike të modës. [6]

Më 5 mars 2015 u festua 40 vjetori i Gubec-begut . [3]

Në vitin 2018, Josipa performoi në Beograd, Shkup, Sarajevë, Podgoricë, Krk, Zyrih, Varazhdin, Mynih, Goteborg, Stokholm dhe Zadar, ndër të tjera. [7]

Ajo ishte në një lidhje me muzikantin kroat Karlo Metikoš (i cili gjithashtu performoi me pseudonimin Matt Collins), të cilin e kishte takuar në vitin 1971. Ai vdiq në dhjetor 1991. Së bashku ata bashkëpunuan në 13 LP. [8]

Në shkurt 2020, Lisac performoi himnin kombëtar kroat në inaugurimin e Presidentit Zoran Milanović . [9] Kundër saj u paraqit një kallëzim penal nga avokati Boshko Zhupanoviç për "performimin dhe intonimin e himnit kombëtar kroat në mënyrë nënçmuese" gjatë inaugurimit. [10]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dnevnik jedne ljubavi (1973) ( Ditari i një dashurie )
 • Najveći uspjesi '68./ '73. (1974) ( Hiqet më të mëdha 68 - 73 )
 • Gubec-Beg (1975, Rock opera nga Karlo Metikoš dhe Ivica Krajač)
 • Josipa Lisac & BP Convention Big Band International (1976)
 • Prodhuar në SHBA (1979)
 • Hir, hir, hir (1980) ( Tekë, teka, teka )
 • Lisica (1982) ( Vixen )
 • Hoću samo tebe (1983) ( Të dua vetëm ty )
 • Boginja (1987) ( Goddess )
 • Balade (1987) ( Balada )
 • Live in Lap (1991)
 • Čestit Božić (1992) ( Gëzuar Krishtlindjet )
 • Ritam kiše (1993) ( Ritmi i shiut )
 • Koncert u čast Karla Metikoša (1995) ( Koncert për nder të Karlo Metikoš )
 • Antologjia (vëll. I deri në VIII) (1997)
 • Më e mira e (1998)
 • Život (2000) ( Jeta )
 • Drejtpërdrejt (2000)
 • Live në Koncert (2002)
 • Koncert ljubavi u čast Karla Metikoša, DVD(2007) ( Koncert dashurie për nder të Karlo Metikoš )
 • Živim po svome (2009) ( Unë jetoj në mënyrën time )

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "JOSIPA LISAC". Croatia Records. Marrë më 15 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Mesić, Veronika (13 shkurt 2014). "Josipa Lisac: Gradim sliku žene koja se usudi biti drugačija!". Vox feminae. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "40 Godina Od Praizvedbe "Gubec Bega"". josipalisac. 5 mars 2015. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "1987 – Beograd". Eurosong.hr. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Siloborčić, Dobroslav (18 dhjetor 2015). "JOSIPA LISAC 'Iskreno, nisam ja ljepotica. Ali, ja sam interesantna žena. I slaba sam i nježna i - snažna zvijer...'". Jutarnji. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Josipa Lisac". Extravagant. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2018. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Koncerti". josipalisac. Marrë më 16 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Fakin i diva: Najveća ljubavna priča hrvatske glazbene scene". Zadovoljna.hr. 14 shkurt 2017. Marrë më 29 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "ANKETA: Josipa Lisac otpjevala himnu na inauguraciji Zorana Milanovića, poslušajte njezinu posebnu izvedbu". Dnevnik. Marrë më 20 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Podnesena kaznena prijava protiv Josipe Lisac zbog izvedbe himne: "Očekivao sam da će zavijati, ali ovako nešto..."". Dnevnik. 19 shkurt 2020. Marrë më 21 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]