Dinozauri i mbarë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dinozauri i mbarë
The Good Dinosaur logo.svg
Logoja e filmit
Viti 2015
Regjia Peter Sohn
Prodhimi Denise Ream
Skenari Peter Sohn
Erick Benson
Meg LeFauve
Kelsey Mann
Bob Peterson
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Raymond Ochoa
Jack Bright
Sam Elliott
Anna Paquin
A.J. Buckley
Jeffrey Wright
Frances McDormand
Steve Zahn
Muzika Mychael Danna
Jeff Danna
Kinematografia Meg LeFauve
Montazhi Stephen Schaffer
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
Shpërndarë nga Walt Disney Motion Pictures
Data e daljes në kinema 10 nëntor 2015 (Paris)
25 nëntor 2015 (SHBA)
26 nëntor 2015 (Shqipëri)
Kohëzgjatja 93 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.7/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Brenda mendjes
Pasohet nga Në kërkim të Dorit


Dinozauri i mbarë (titulli origjinal: The Good Dinosaur)[1] është një film i animuar 3D, zhanri komedi aventurë, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Pictures. Filmi u bazua në idenë origjinale të Bob Peterson, me regji të Peter Sohn dhe arkëtoi mbi 331 milionë dollarë në mbarë botën, duke e bërë filmin me fitimet më të ulëta nga kompania Pixar.[2]

Ngjarja ndodhë në një botë të trilluar ku dinozaurët nuk u zhdukën asnjëherë. Një udhëtim epik në botën e dinozaurëve ku një Apatosaurus i quajtur Arlo miqësohet me një njeri, gjersa udhëton drejt një peizazhi të ashpër e misterioz.

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pixar Releases Trailer for 'The Good Dinosaur' (VIDEO)". Christian Post. Marrë më gusht 2, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=pixar2013.htm
  3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Meet the New Cast of Disney•Pixar's The Good Dinosaur". The Walt Disney Company. 12 qershor 2015. Marrë më qershor 12, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c d e f Han, Angie (17 qershor 2015). "'The Good Dinosaur' Preview: How John Ford and Hayao Miyazaki Helped Inspire Pixar". /Film. Marrë më qershor 18, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Dougherty, Robert (12 tetor 2015). "'The Good Dinosaur' Characters Receive Profiles". themovienetwork.com. Marrë më tetor 12, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]