Donji Vakufi

Coordinates: 44°09′N 17°24′E / 44.150°N 17.400°E / 44.150; 17.400
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Donji Vakuf (Vakufi i Poshtëm) (e theksuar [dɔːɲiː vǎkuf]) (Cirilik: Доњи Вакуф) është qytezë dhe komunë në qendër të Bosnjës dhe Hercegovinës, e vendosur në mes të Jajces, Bugojnos dhe Travnikut. Ajo është nën administrimin e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës. Si vendbanim u themelua nga Malkoçoğlu Ibrahim Beu në vitin 1572 dhe ishte i njohur si "Aşağı Vakıf" e që ne perkthim d.m.th. Vakufi i Poshtëm ose Donji Vakuf.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

• Babin Potok • Babino Selo • Barice • Blagaj • Brda • Brdo • Breziçani • Qehajiqi • Qemaloviqi • Daljan • Dobro Brdo • Doganovci • Dolovi • Donji Rasavci • Donji Vakuf • Xhuloviqi • Fakiqi • Fonjge • Galeshiqi • Grabantiqi • Gredina • Griç • Guvna • Hemiqi • Jablan • Jemanliqi • Kariqi • Kezhe • Komar • Koreniqi • Koshqani • Kovaçeviqi • Krivaçe • Kutanja • Lusha • Makitani • Novo Selo • Oborci • Orahovljani • Petkoviqi • Piluzhiqi • Pobrxhani • Ponjaviqi • Potkraj • Pribraqa • Prisika • Prusac • Rasavci • Rastiçevo • Rudina • Ruska Pillana • Sanxhak • Semin • Silajxhevina • Sllatina • Sokolina • Staro Selo • Suhodol • Sulltanoviqi • Suliqi • Shahmani • Rahmani • Sheherxhik • Shutkoviqi • Torlakovac • Urija • Vlaxheviqi • Vrlaj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja Etnike
Viti Serb  % Boshnjakët  % Kroatët  % Jugosllavët  % Të tjerët  % Gjithsej
1961 7,870 49.08% 6,289 39.22% 976 6.09% 850 5.30% 51 0.32% 16,036
1971 8,767 42,99% 10,528 51,62% 924 4,53% 90 0,44% 84 0,42% 20,393
1981 8,574 37.93% 11,600 51.31% 635 2.81% 1,592 7.04% 266 1.18% 22,606
1991 9,375 38.69% 13,393 55.23% 686 2.83% 622 2.57% 156 0.64% 24,232[1]

Binjakezime [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Donji Vakuf është binjakëzuar me:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Donji Vakuf:Nacionalni sastav stanovnika.
  2. ^ "Sister/Twin Cities of Balıkesir Province" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 tetor 2018. Marrë më 23 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°09'N 17°24' / 44.150°N 17.400°D / 44.150; 17.40044°09′N 17°24′E / 44.150°N 17.400°E / 44.150; 17.400