Jump to content

Douglas Q. Adams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Douglas Quentin Adams është profesor i anglishtes në Universitetin e Idaho dhe një krahasues indo-evropian. Adams studioi në Universitetin e Çikagos, duke marrë doktoraturën në 1972. Ai është një ekspert në Tokarian dhe një kontribues për këtë temë në Enciklopedinë Britanike.

Ai gjithashtu është bashkëautor i dy punimeve mbi kulturën dhe gjuhët indo-evropiane me JP Mallory të Akademisë Mbretërore Irlandeze . Ai është një Redaktor i Gjuhësisë në Journal of Indo-European Studies, themeluar nga Roger Pearson.[1]

Në Universitetin e Idahos, Adams jep kurse mbi gjuhësinë dhe gramatikën dhe semantikën për programin anglisht si gjuhë e dytë.

Punime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Adams, Douglas Q. (1987). Essential modern Greek grammar (në anglisht). New York: Dover Publications. ISBN 0-486-25133-0.
  • Adams, Douglas (1988). Tocharian historical phonology and morphology. New Haven, Conn: American Oriental Society. ISBN 0-940490-71-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Mallory, J. P.; Adams, D. Q. (1997). Encyclopedia of Indo-European Culture. London and Chicago: Fitzroy Dearborn Publishers. ISBN 1-884964-98-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Hamp, Eric P.; Adams, Douglas (1997). Festschrift for Eric P. Hamp. Washington, D.C: Institute for the Study of Man. ISBN 0-941694-57-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Adams, Douglas (2013). A dictionary of Tocharian B. Vëll. 1 (bot. 2nd). Amsterdam: Rodopi Publishers. fq. 964. ISBN 9042036710. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Mallory, J. P.; Adams, D. Q. (2006). The Oxford Introduction to Proto-Indo-European and the Proto-Indo-European World. USA: Oxford University Press. fq. 760. ISBN 0-19-929668-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Journal of Indo-European Studies" (në anglisht). Marrë më 21 dhjetor 2019.