E vërteta ose Guximi (film, 2018)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqipëria E vërteta ose Guximi
Britania e Madhe Truth or Dare
Regjia ngaJeff Wadlow
Skenari nga
Historia ngaMichael Reisz
ProdhuesiJason Blum
Luajnë
KinematografiaJacques Jouffret
MontazhiSean Albertson
MuzikaMatthew Margeson

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
13 prill 2018 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
100 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$3.5 milion[1]
Fitimi$95.3 milion[2]

E vërteta ose Guximi, i njohur gjithashtu si E Vërteta ose Guximi i Blumhouse (titulli origjinal, në anglisht: Truth or Dare ose Blumhouse's Truth or Dare), [3] është një film horror mbinatyror amerikan i vitit 2018 me regji dhe bashkë-shkrim (krahas Michael Reisz, Jillian Jacobs dhe Chris Roach) nga Jeff Wadlow. Në film luajnë Lucy Hale, Tyler Posey, Violett Beane, Hayden Szeto, Sophia Taylor Ali dhe Landon Liboiron si një grup studentësh që luajnë një lojë të së vërtetës ose guxojnë gjatë pushimeve në Meksikë, vetëm për të kuptuar se kjo ka pasoja vdekjeprurëse nëse ata nuk i zbatojnë detyrimet e tyre. Jason Blum prodhoi përmes flamurit të tij të Blumhouse Productions, dhe Universal Pictures shpërndau filmin.

I lëshuar në kinema të Premten, 13 Prill 2018, filmi mori kryesisht vlerësime negative nga kritikët, të cilët thanë se ai nuk ishte "as shpikës dhe as i frikshëm aq sa duhet për të veçuar veten nga dekadat e zymta që erdhën përpara tij". [4] Pavarësisht, filmi ishte një sukses në arkë, duke fituar 95 milionë dollarë në mbarë botën kundrejt buxhetit të prodhimit prej 3,5 milionë dollarësh.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olivia Barën është një studente kolegji që i vendos gjithmonë nevojat e të tjerëve para të sajat. Ajo planifikon të ndërtojë shtëpi me Habitat for Humanity gjatë pushimeve të pranverës, por shoku i saj më i mirë, Marki Kameron, e bind atë të bashkohet me miqtë e tyre në Meksikë. Në një bar, Olivia takon një burrë të quajtur Karter, i cili e fton grupin të festojë në një kishë të braktisur. Atje, Karter sugjeron që ata të luajnë të vërtetën ose të guxojnë. Gjatë lojës, miku i tyre Tajson Kuran zbulon se Olivia ka një dashuri me Lukas Moreno, të dashurin e Markit, gjë që ajo e mohon. Karter pranon se ai i mashtroi ata që të luanin një version të mbinatyrshëm të lojës dhe i paralajmëron ata të bëjnë gjithçka që kërkon loja ose do të vriten.

Në shkollë, halucinacionet i bëjnë thirrje Olivisë të zgjedhë të vërtetën ose të guxojë. Ajo zgjedh "të vërtetën" dhe rrëfen se Marki ka tradhtuar Lukasin shumë herë. Miqtë mësojnë se Roni, një mik tjetër, u detyrua të vriste veten pasi nuk arriti të plotësonte një guxim. Lukasi zgjedh "të vërtetën" dhe pranon se ka ndjenja për Olivia. Marki detyrohet t'i thyejë dorën Olivias dhe miku i tyre i ngushtë, Brad Çeng, detyrohet t'i thotë babait të tij se ai është homoseksual.

Tajsoni nuk i beson pasojat e lojës dhe vdes pasi gënjeu gjatë radhës së tij. Grupi zbulon një histori në internet për një grua të quajtur Xhisiela Hamond e cila ndezi një grua në zjarr në Meksikë duke luajtur të vërtetën ose guximin. Ata organizojnë një takim me të përmes rrjeteve sociale. Xhisiela tregon se një nga miqtë e saj, Sem Mihan, është dehur dhe ka hedhur në plehra kishën. Kur arritën në shtëpi, loja vazhdoi dhe vetëm ajo dhe Karteri mbijetuan. Karteri guxoi të përfshinte më shumë lojtarë për t'i dhënë vetes më shumë kohë përpara se të merrnin radhën e tyre. Më pas zbulohet se Xhisiela ka guxuar të vrasë Olivian dhe ajo tenton ta qëllojë, por shoqja e Olivias, Penelopa Amari zhytet përpara dhe vdes në vend të saj. Pasi dështoi në guximin e saj, Xhisiela detyrohet të vrasë veten.

Olivia guxon të bëjë seks me Lukasin. Gjatë seksit, Lukasi detyrohet të pranojë se kujdeset për të, por e do Markin. Olivia dhe Lukasi me makinë për në Tihuana dhe takojnë Inez Rejes, një ish-murgeshë në kishë që nuk mund të flasë. Duke shkruar në letër, Inez u tregon atyre se si ajo thirri një demon të quajtur Kaluks për të shpëtuar veten nga një prift sadist. Megjithatë, Kaluksi mbajti një lojë të Vërtetës ose Guximit dhe vrau të gjithë miqtë e saj. Ajo e kapi Kaluksin duke i prerë ritualisht gjuhën dhe duke e mbyllur në një tenxhere. Grupi kupton se Semi duhet të ketë thyer tenxheren dhe të ketë lëshuar Kaluksin, dhe për ta zënë në kurth, ata duhet ta gjejnë atë.

Bradi guxon të kërcënojë babanë e tij me armë. Ndërsa bën këtë, ai qëllohet dhe vritet nga një oficer që po i afrohej. Olivia mëson se Karteri dhe Sem janë i njëjti person. Ajo guxon të thotë të vërtetën. Olivia i tregon grupit se babai i Markit e sulmoi seksualisht dhe ai vrau veten kur ajo i tha se Marki do të ishte më mirë nëse do të kishte vdekur. Edhe pse fillimisht e zemëruar, e lënduar dhe duke menduar për vetëvrasje, Marki e fal shoqen e saj dhe i thotë se nuk është faji i saj, sepse babai i saj më parë kishte bërë vetëvrasje.

Olivia, Marki dhe Lukasi gjejnë Semin dhe e detyrojnë atë të kthehet në kishën e shkatërruar. Ndërsa Semi kalon nëpër ritualin për të kapur Kaluksin, Lukasi guxon të vrasë ose Olivian ose Markin. Kur ai refuzon, Kaluksi e pushton dhe e detyron të vrasë Semin dhe veten e tij. Kur i vjen radha Markit, Olivia i thotë të refuzojë një guxim. Kaluksi posedon Markin, në të cilën pikë Olivia e detyron Kaluksin të hyjë në lojë duke i kërkuar të zgjedhë të vërtetën ose të guxojë. Demoni detyrohet të thotë të vërtetën se nuk ka asnjë mënyrë që ata të mund të dalin nga loja i gjallë me Sem të vdekur. Ata do të vdesin nëse nuk shtojnë më shumë njerëz për të vonuar radhën e tyre të ardhshme. Olivia ngarkon një video në të cilën paralajmëron shkurtimisht shikuesit për lojën dhe rregullat e saj. Më pas ajo pyet "E vërteta apo Guximi", duke përfshirë këdo që dëgjon frazën në lojë, duke vonuar rradhën tjetër të saj dhe Markiy.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht, regjisori Jeff Wadlow shpjegoi se ai ishte punësuar për të drejtuar filmin pasi kishte shfaqur një skenë hapëse bazuar në titullin e filmit në takimet e tij fillestare me Blumhouse. [5] Më pas, ai u bashkua me mikun e tij Chris Roach dhe gruan e tij, Jill Jacobs, dhe filloi të mendonte për ide për t'iu afruar konceptit përfundimtar. [6]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore e filmit filloi më 7 qershor 2017, [7] [8] dhe u përfundua më 12 korrik 2017, në Los Anxhelos.

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fillimisht ishte vendosur të dilte më 27 Prill 2018. Por në janar 2018, data u zhvendos për dy javë dhe u shfaq premierë më 13 prill 2018. [9] Traileri zyrtar për filmin u publikua më 3 janar 2018. [10]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në prill 2018, Jeff Wadlow diskutoi idetë e një vazhdimi, duke thënë: "Nëse filmi është një sukses dhe mua më kërkohet të krijoj ide të tjera të mira, ka histori të tjera që mund të tregohen përmes filtrit të një loje të mbinatyrshme të të vërtetën apo guximin”. [11] Në shkurt 2020, u shfaqën thashetheme se Blumhouse Productions tashmë do të zhvillonte një vazhdim. [12]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Fuster, Jeremy (10 prill 2018). "'Rampage' Stomps Into Theaters in Need of Big Overseas Launch". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2020. Marrë më 11 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Truth or Dare (2018)". Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2019. Marrë më 1 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Mendelson, Scott (3 janar 2018). "Blumhouse Claims Ownership Over Lucy Hale's 'Truth Or Dare'". Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2020. Marrë më 19 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Giles, Jeff (12 prill 2018). "Rampage Is Exactly What You Think It Is". Rotten Tomatoes. Fandango Media. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2019. Marrë më 16 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Schwerdtfeger, Conner (11 prill 2018). "The Bizarre Way Truth Or Dare's Director Pitched The Movie". CinemaBlend. GatewayBlend Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2018. Marrë më 11 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Deckelmeier, Joe (11 prill 2018). "Jeff Wadlow Interview: Truth or Dare". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2019. Marrë më 12 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Miska, Brad (24 maj 2017). "Full Cast Prepares For a Game of 'Truth or Dare'". Bloody Disgusting. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2017. Marrë më 25 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Wadlow, Jeff (7 qershor 2017). "First day of photography! Lucky shirt: check 🍀 @lucyhale @tylerposey58 @nolanfunk @haydenszeto @sophiatali". Instagram. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 16 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 9. ^ D'Alessandro, Anthony (11 janar 2018). "Blumhouse's Truth Or Dare' Moves Up Two Weeks To Friday The 13th – Update". Deadline Hollywood. Penske Business Media. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2018. Marrë më 11 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ KimmiKillZombie (3 janar 2018). "[Trailer] Death Plays Games in TRUTH OR DARE". Nightmare on Film Street. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2019. Marrë më 10 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Sprague, Mike (16 prill 2018). "Will there be a sequel to Blumhouse's Truth or Dare?". JoBlo.com. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2019. Marrë më 16 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Rivera, DJ (21 shkurt 2020). "Truth Or Dare Sequel Reportedly In The Works At Blumhouse". WGTC. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]