Pushimi pranveror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Studentët amerikanë që shijojnë pushimet pranverore në një festë në Negril, Xhamajka, 2009

Pushimi pranveror është një periudhë pushimesh që përfshin pushimet shkollore në fillim të pranverës në institucione arsimor. Pushimi pranveror në Evropë ekzistonte që në fillim të shekullit XIX ndërsa në Shtetet e Bashkuara filloi gjatë viteve 1930. Tani ky lloj pushimi vërehet edhe në shumë vende të tjera. [1]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pushimi pranveror si festë ndryshe njihet edhe me emërtime tjera si p.sh. Pushimet e Pashkëve, pushimet afatmesme ose pushimi i marsit, në varësi të konventave rajonale.

Pushimi pranveror shoqërohet shpesh me tubime të gjera dhe ahengje të trazuara në vende me klimë të ngrohtë si Miami Beach, Florida, Daytona Beach, Florida, Panama City Beach, Florida, Gulf Shores, Alabama dhe Cancún, Meksikë, të ndjekura pavarësisht nga renditja arsimore e pjesëmarrësve.

Në mesin e viteve 1930, një trajner noti nga Universiteti Colgate vendosi ta çonte ekipin e tij në Florida për disa stërvitje të hershme në një pishinë krejt të re me përmasa olimpike në Fort Lauderdale me diell. Ideja klikoi me trajnerë të tjerë të notit në kolegj dhe së shpejti migrimi i stërvitjes pranverore u bë një traditë e përvitshme për notarët në mbarë vendin. Tani, pushimi i pranverës është një traditë akademike në vende të ndryshme kryesisht perëndimore që është planifikuar për periudha të ndryshme në varësi të shtetit dhe ndonjëherë edhe rajonit. [2] [3] [4] [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Laurie, John (2008). Spring break: The Economic, Socio-Cultural and Public Governance Impacts of College Students on Spring break Host Locations. fq. 17. ISBN 9781109023091. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "20 Dumb Mistakes to Avoid in Cancun, Mexico". LUXURY under BUDGET (në anglishte amerikane). 2021-05-15. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2021. Marrë më 2021-05-17.
  3. ^ Island Party Fiji
  4. ^ "PM's son among Kiwi partygoers forced off Beachcomber Island by blaze". nzherald.co.nz. 29 nëntor 2015. Marrë më 21 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "What on earth is Spring Break?". Stuff. Marrë më 15 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)