Eduard Abazi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edmond Abazi
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1968-01-29) 29 Janar 1968 (55 vjeç)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor sulmues (tërhequr)
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1985–1990Dinamo Tirana
1990–1993Hajduk Split22(2)
1993–1994SL Benfica0(0)
1993–1994HNK Šibenik (huazim)24(2)
1994–1995Boavista F.C.28(4)
1995Academica Coimbra7(1)
1996Manchester City0(0)
1996–1999Academica Coimbra72(3)
1999–2000CF Os Marialvas
Karriera ndërkombëtare
1984–1997Shqipëria19(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 18 qershor 2015
‡ National team caps and goals correct as of 18 qershor 2015

Edmond Abazi (lindur më 28 janar 1968Tiranë) është një futbollist shqiptar i cili ka luajtur si mesfushor sulmues.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abazi bëri debutimin e tij në ligë me Dinamon në vitin 1985. Ai ka qënë një nga lotjarët e parë shqiptarë që u larguan nga vendi pas hapjes së dyerve në vitin 1990, duke luajtur me klube elitare si Hajduk Split, S.L. Benfica, Boavista FC dhe Manchester City.[1]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë karrierës së tij Abazi ka zhvilluar edhe 19 paraqitje me kombëtaren shqiptare, duke debutuar më 10 tetor 1985 në barazimin 1–1 kundër GreqisëTiranë.[2]

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren shqiptare.[3]
# Data Vendi Vendi Goli Rezultati Kompedicioni
1. 25 maj 1991 Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë, Shqipëri Flamuri Islanda 1–0
1–0
Kualifikueset e UEFA Euro 1992
2. 3 qershor 1992 Stadiumi Qemal Stafa, Tiranë, Shqipëri Flamuri Lituania 1–0
1–0
Kualifikueset e Kupës së Botës 1994

Statistikat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja shqiptare
Viti Ndeshje Gola
1984 0 0
1985 1 0
1986 0 0
1987 0 0
1988 0 0
1989 0 0
1990 1 0
1991 2 1
1992 5 1
1993 2 0
1994 0 0
1995 3 0
1996 2 0
1997 3 0
Total 19 2

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1986, 1990
1989, 1990
1992
1993
1992, 1993
1994

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ On the move Arkivuar 22 korrik 2015 tek Wayback Machine - The Independent on Sunday
  2. ^ "Football MATCH: 30.10.1985 Albania v Greece". EU-Football.com. 10 tetor 1985. Marrë më 18 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Football PLAYER: Eduard Abazi". EU-Football.com. Marrë më 18 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]