Elek Bashik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Elek Bashik (22 maj 1926 – 14 shkurt 1993) ishte kitarist dhe violinist xhaz hungarez-amerikan. Ai ishte kushëri i kitaristit Django Reinhardt. [1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bashiku lindi në Budapest, Hungari dhe ishte djali i Árpád Bacsik dhe Erzsébet Pócsi.

Studioi violinë klasike në Konservatorin e Budapestit përpara se të kalonte në kitarë xhaz. [2] Bashiku punoi me Jozsef Quitter dhe Geza Szabo dhe regjistroi muzikë për herë të parë me këtë grup [1] në 1943. [2] Disa vite më vonë, nisi një turne në Evropë dhe Liban me Mihaly Tabanyi. [2] Ai u punësua nga Renato Carosone për të qenë në një kuartet me Peter Van Wood dhe Gegè Di Giacomo në të cilin ai luante bas, violinë dhe kitarë. [2] Kur jetonte në Paris, shoqëronte muzikantë amerikanë, si Lou Bennett, Dizzy Gillespie, [1] Quentin Jackson, Art Simmons dhe Clark Terry. [2] Ai e mbështeste këngëtarin francez Serge Gainsbourg. [2] Në vitin 1966, ai u transferua në SHBA [1] dhe deri në 1974-ën shoqëroi Teresa Brewer. [2] Në vitet 1970, ai regjistroi muzikë si drejtues në violinë dhe violinë elektrike. [2] Luajti në festivalin e xhazit në Newport në 1974-n dhe 10 vjet më vonë në festivalin e xhazit të Lojërave Olimpike në Los Anxhelos.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si udhëheqës muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kitara elektrike e Elek Bacsik eklektik (Fontana, 1962)
 • Konceptet e kitarës (Fontana, 1963)
 • Të dua (Bob Thiele Music, 1974)
 • Bird and Dizzy: A Musical Tribute (Flying Dutchman, 1975)

Si shoqërues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Barbara, Barbara Chante Barbara (Philips, 1964)
 • Barbara, Au Bois De Saint-Amand (Philips, 1965)
 • Lou Bennett, Dansez et Revez (Phono 2017)
 • Serge Gainsbourg, Gainsbourg Confidentiel (Philips, 1964)
 • Serge Gainsbourg, 1963 Théâtre des Capucines (Mercury, 2001)
 • Dizzy Gillespie, Dizzy në rivierën franceze (Philips, 1962)
 • Dizzy Gillespie, Vala e Re (Philips, 1963)
 • Quincy Jones, $ (Reprise, 1972)
 • Jeanne Moreau, Jeanne Moreau Nr.2 12 Chansons (Jacques Canetti 1967)
 • Claude Nougaro, Nr. 2 (Philips, 1963)

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Balval Ekel: Elek Bacsik - Un homme dans la nuit. La-Neuville-Aux-Joutes. 2015. 
 • Géza Gábor Simon: Sezoni i shiut - Bio-diskografia e Elek Bacsik / Esős évszak - Bacsik Elek bio-diszkográfia, Budapest, 2016. ISBN 978-963-12-4707-7

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Barnett, Anthony. Pothuajse si të jesh në Bop: një rrëfim jo aq i shkurtër i Historisë së Fshehur të Swing në Bebop-in e regjistruar dhe Violinën Progresive në Amerikë dhe Evropë . Lewes, East Sussex: AB Fable, 2005. Më shumë informacion mbi regjistrimet e tij në violinë në AB Fable Bulletin: studime të improvizimit të violinës

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d Wynn, Ron. "Elek Bacsik". AllMusic. Marrë më 16 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e f g h Gabor Simon, Geza; Lotz, Rainer E. (2002). Kernfeld, Barry (red.). The New Grove Dictionary of Jazz. Vëll. 1 (bot. 2nd). New York: Grove's Dictionaries. fq. 102. ISBN 1-56159-284-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)