Elsa Eschelsson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elsa Eschelsson.

Elsa Olava Kristina Eschelsson (11 nëntor 1861 – 10 mars 1911) ishte gruaja e parë që mbaroi doktoraturën e drejtësisë ( juris utriusque doktor ) dhe e para që arriti pozicionin akademik të docentit në një universitet suedez, por iu mohua e drejta për madje shërben si profesoreshë aktrimi për shkak se ajo ishte femer. Ajo vdiq në vitin 1911 [1] nga një mbidozë e pilulave të gjumit

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elsa Eschelsson ka lindur në Norrköping . Si shumica e gjeneratës më të hershme të grave për të studiuar në universitetet suedeze, [2] ajo vinte nga një prejardhje e pasur borgjeze, e bija e Anders Olof Eschelsson, pronari i një fabrike sapuni i cili gjithashtu shërbeu si konsull prusian në Norrköping. Nëna e Elsës, Carolina Lovisa, Ulrika Frestadius ishte kushërira e burrit të saj dhe vajza e një industrialisti të shquar të Stokholmit, A.W Frestadius. [3]

Pas vdekjes së gruas së tij, A.O Eschelsson u vendos në Stokholm me katër vajzat e tij. Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare Elsa humbi edhe babanë e saj dhe mbeti motra me e madhe, konteshën e re Anna Piper. Motra e saj më e madhe, Ida, ishte e martuar me Johan Vilhelm Hagströmer, një profesor juridik në universitetin Uppsala . Elsa mbaroi "studentexamen" e saj, provimin përfundimtar nga shkolla e mesme, në 1882 dhe erdhi në Uppsala si studente. Ajo filloi me një fil. kand. diplomë në histori të cilën ajo e përfundoi në 1885. Pas diplomimit, ajo shkoi në një udhëtim të gjatë nëpër Evropë dhe Lindjen e Mesme, por u kthye në Uppsala dhe studimet e saj në vjeshtë. Ajo kishte shfaqur një interes të hershëm për të studiuar Drejtësi dhe pas kthimit filloi studimet e saj për drejtësi, e inkurajuar nga kunati i saj Hagströmer. Ajo mori diplomën e saj juris utriusque licentiat dhe juris utriusque doktorature në 1897 dhe u emërua docent i së drejtës civile në universitet.

Eschelsson dha leksione në të drejtën e procesit në universitet 1897-1899, dha mësim të ashtuquajturin kurs propedeutik në të drejtën civile nga viti 1904 dhe mbajti takim për të ekzaminuar studentët që merrnin provimin civil (një diplomë më e ulët juridike që kualifikohej për disa pozicione nëpunësi civil). Si një grua pioniere në fushën e saj, ajo kishte mbështetës në Fakultetin e Drejtësisë, duke përfshirë Ernst Trygger dhe kunatin e saj Hagströmer, por gjithashtu hasi në probleme; për shkak se ishte femer, ajo nuk do të ishte lejuar të mbante një post profesori të zakonshëm - kjo u ndryshua vetëm në vitin 1925 - dhe, megjithë rekomandimin e fakultetit, asaj iu mohua të vepronte si profesoreshë në 1898. Ajo kishte mbështetjen e shumicës së profesorëve në Fakultetin e Drejtësisë, por u persekutua brutalisht nga profesori i së drejtës civile Alfred Ossian Winroth (1852-1914), i cili kishte ardhur nga Lundi në 1899, derisa u transferua në postin profesor në Universitetin e Stokholmit në 1907.

Ajo është përshkruar [4] edhe si e turpshme dhe ambicioze, dhe si një person i ndjeshëm me shumë nivele të larta dhe të ulëta që mbante një marrëdhënie formale dhe të distancuar me gratë e tjera në universitet dhe shmangu pjesëmarrjen në shumë nga aktivitetet e tyre shoqërore. Ajo vdiq më 10 mars 1911, në Uppsala nga një mbidozë e pilulave të gjumit .Dhe shpesh është supozuar si vetëvrasje. Në përputhje me dëshirën e saj, letrat e saj u shkatërruan pas vdekjes së saj. Në testament, ajo la 60 mijë korona për një fond bursash për studentet e drejtësisë. Një vëllim përkujtimor kushtuar asaj u botua në vitin 1929. Në vitin 1997, me rastin e 100-vjetorit të mosmarrëveshjes së saj për titullin Doktor i Drejtësisë, një vëllim i librit vjetor De Lege, u botua nën titullin Elsa Eschelsson: Ad studium et ad laborem incitavit, duke përfshirë një studim biografik të Eschelsson nga Gunilla Strömholm dhe punime të tjera nga juriste femra në Fakultetin Juridik në Uppsala. Që nga ai vit, Fakulteti i Drejtësisë ka festuar çdo vit më 31 maj një "Ditën e Elsa Eschelsson" me një simpozium për çështjet gjinore.

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Om begreppet gåfva enligt svensk rätt (1897)
 • "Om civiläktenskapets framträdande i svensk och utländsk rätt" (në I vår tids lifsfrågor, XXXI, 1903),
 • Bidrag till läran om besittning enligt svensk rätt. Besittningsbegreppet (1904),
 • Om fullbordandet af gåfva af lös egendom enligt svensk rättspraxis (1906)
 • Ännu några ord om fullbordandet af gåfva af lös egendom enligt svensk rättspraxis. Në përsëritje (1907).
 • Om skuldebref enligt svensk rätt (1912), redaktuar nga L. Rabenius

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Women in Uppsala University history". Uppsala University (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2017. Marrë më 24 tetor 2017.
 2. ^ See Rönnholm p. 46-49
 3. ^ Anon., "Eschelsson, släkt", Svenskt biografiskt lexikon, Vol. 14 p. 513.
 4. ^ Markusson Winkvist, p. 118

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Anon., "Eschelsson, släkt", Svenskt biografiskt leksikon, Vol. 14 fq. 511–513.
 • Hård af Segerstad, Kerstin, " Docenten Elsa Eschelson ", Dagny, 1911.
 • Karlgren, Hj., "Eschelsson, Elsa Olava Kristina", Svenskt biografiskt leksikon, Vëll. 14 fq. 514–518.
 • Markusson Winkvist, Hanna, Som isolerade öar. De lagerkransade kvinnorna och akademin under 1900-talets första hälft. Umeå: Umeå universitet (punë doktorature), 2003.
 • Rönnholm, Tord: Kunskapens kvinnor. Sekelskiftets studentor i mötet med den manliga universitetsvärlden. Umeå: Umeå universitet (punë doktorature), 1999.
 • Elsa Olava Eschelsson at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
 • Works by or about Elsa Eschelsson at Internet Archive