Elveda Rumeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Elveda Rumeli
GjiniaDramë
Histori
Shkruar ngaAlican Yaraş
Regjia ngaSerdar Akar
Regjisori krijuesDoğan Ümit Karaca
TregimtariQumështori Ramis: Erdal Özyağcılar
kompozitori i muzikës hapëseAyşe Önder
ShtetiTurqia
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i sezoneve3
Nr. i episodeve83
Prodhimi
Vendodhjet e prodhimitManastiri, Maqedonia
Kohëzgjatja90 minuta
Kompania e prodhimitAdam Film
Transmetimi
Programi origjinalatv
Formati i zëritStereo
Transmetimi i parë20 shtator 2007
Transmetimi origjinal19 tetor 2009

Elveda Rumeli (Shqip: Lamtumirë Rumelia) është një serial që tregon historinë me një trillim dramatik të vendosur në vitet 1896-1898 dhe 1907.

Kastet dhe ekipi teknik i serialit përfshinin njerëz nga Maqedonia dhe Turqia. Seriali është xhiruar në Maqedoni, rreth Manastirit.

Aktorët që luajtën disa personazhe të rëndësishëm në sezonin e 3-të të serialit u larguan nga seriali. Gjithashtu për shkak të rënies së shikueshmërisë së serialit në fund të sezonit të 2-të; Seriali përfundoi me episodin e tij të 83-të të transmetuar më 19 tetor 2009.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rumelia që fjalë për fjalë do të thotë "Toka e Romakëve" është emri i dhënë nga turqit për Ballkanin multikulturor dhe multietnik. "Rum" i referohet se nuk është qytetar i Perandorisë Romake. Është etiketa e respektueshme turke që u jepet të krishterëve ortodoksë.

Lamtumirë Rumeli (Elveda Rumeli) është një serial komedi/dramë që kujton me nostalgji periudhën që do të shihte shembjen e Perandorisë Osmane përmes jetës së zakonshme të anëtarëve të një familje turke në Maqedoni.

Ramizi (Erdal Özyağcılar), gruaja e tij Fatma (Şebnem Sönmez) dhe pesë vajzat e tyre jetojnë mezi në një fshat të vogël të lidhur me qarkun Pursican të Maqedonisë në vitin 1896. Ramizi punon si qumështor dhe nuk dëshiron asgjë më shumë se të gjejë dhëndër të përshtatshëm për vajzat e tij të çmuara.

Ramizi dëshiron të jetojë pjesën tjetër të jetës në heshtje dhe në paqe me botën. Megjithatë, ngjarjet që pasuan na tregojnë se dëshira e tij modeste nuk do të realizohej kurrë. Vajza e tij e madhe Hatixheja (Gülçin Santırcıoğlu) është e dashuruar me rrobaqepësin e varfër të qarkut Hasanin (Tuna Orhan).

Vajza e vogël Zarife (Filiz Ahmet) takon mësuesin Aleks (Ertan Shabani) dhe dëshiron të martohet edhe pse vijnë nga shoqëri të ndryshme.

Motra e mesme Vahide (Berrak Tüzünataç) përballet me doktorin Mustafa (Tolgahan Sayışman) i cili mbijeton nga bastisja e policisë në Stamboll dhe shkon në Maqedoni për t'u fshehur.

Në tregimin e serialit televiziv të Lamtumirë Rumelia (Elveda Rumeli), do të eksploroni jetën e një babai të zakonshëm, një nëne dhe pesë vajzash ndërsa zbuloni ditët e fundit të Perandorisë Osmane. Gjithashtu, në këtë histori do të eksploroni histori tragjike të emigrantëve që detyrohen të lënë vendin e tyre dhe të shkojnë. Si do të ndryshojë jeta e Vahides pas ardhjes së Mustafës? A do të përshtaten mërgimtarët nga Maqedonia në jetën e tyre të re?[1]

Aktorët e sezonit 1 dhe 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi
Erdal Özyağcılar Ramiz
Şebnem Sönmez Fatma
Gülçin Santırcıoğlu Hatixhe
Tolgahan Sayışman Doktori Mustafa
Hande Subaşı (1-3) / Berrak Tüzünataç (4-73) Vahide
Filiz Ahmet Zarife
Tuna Orhan Terzi Hasan \ Abdyl Hamiti II
Ertan Shabani Aleksander Makedonski
Erman Saban Kaymakam Dilaver
Gökhan Mete Kasap Xhabari
Mahir İpek Yüzbaşı Ahmet Ekrem
Elyesa Kaso Cezmi Kumandan
Suzan Akbelge Merjem
Mustafa Jasar Baytar Atso Makedonski
Bedia Begovska Bedia
Caner Music Iljas Zabit
Perihan Tuna Mynevere
Caner Özyurtlu Ispanak Namık
İpek Erdem Nevreste
Selahattin Bilal Mazhar Pasha
Luran Ahmeti Dimitri
Mustafa Aktaş Kara Jorgi
Nadi Güler Rrobaqepësi Nikola
Recep Özgür Dereli Abdyl
Nil Günal Feride
Melissa Papel Gylsym
Salih Bademci Muzaffer
Zekir Sipahi Papaz Efendi
Petar Mircevski Petrus
Osman Ali Ivan
Yücel Erten Kuyumcu Mehmet Efendi
Kerem Kupacı Omer
Demet Akbağ Hysnije
Orhan Kılıç Shqiptari Mehmet
Eyşan Özhim Elefteri
Ayçe Abana Sabahat
Yıldıray Şahinler Cenovalı Cenap
Ahu Türkpençe Hemshire Bihter
Sinan Tuzcu Kadı Efendi
Serdar Akar Kadı Efendi
Mazlum Çimen Binbaşı
Mesut Yar Subay
Murat Şeker Todor

Aktorët fëmijë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi
Esra Alimovska Emine
Özlem Alimovska Pembe
Ferhad Ahmedovski Hacı Ali
Emre Takisanoski Symykly
Oktay Yusufovski Pasaklı
Mehmed Aliyusufovski Paytak
Tarkan Uslioski Kepçe Kulak
Gürkan Yusufovski Küçük Hüsmen
Mevlüde Yusufovska Küçük Zarife
Neslihan Öcal Ercan Fadime

Aktorët e sezonit 3[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi
Erdal Özyağcılar Qumështori Ramiz
Tolgahan Sayışman Doktori Mustafa
Gülçin Santırcıoğlu Hatixhe
Filiz Ahmet Zarife
Tuna Orhan Rrobaqepësi Hasan
Mahir İpek Binbaşı Ahmet Ekrem
Erman Saban Kaymakam Dilaver
Serhan Arslan Yeni Sütçü Zühtü
Hare Sürel Emine
Ceyda Ateş Pembe
Ecem Nur Özkaya Küçük Zarife
Rıza Kocaoğlu Hacı Ali
Ruhi Yapıcı Ahmet (Paytak)
Emre Cilasın Şevket (Sümüklü)
Mustafa Barış Koçkar Mehmet (Kepçe Kulak)
Ciad Resiti Mustafa (Pasaklı)
Gülizar Oktar Belkıs
Gökhan Mete Kasap Cabbar
Caner Music İlyas Kumandan
Engin Baykal Major Mustafa Kemal
Deniz Özmen Major Enver
Suzan Akbelge Merjem
Bedia Begovska Bedia
Perihan Tuna Mynever
Kaan Turgut Postieri
Osman Ali Çete Lideri
Selpin Kerim Fikret Oktay
Petar Dimoski Halim Efendi
Funda İbrahim Elefteri
Serdar Akar Ahmet Rıza
Ali Azgar Takisanoski Kâhya Hüseyin
Gülferiz Takisanoska Rabia
Kanie Yusufoska Elefteri Kız 1
Melek Yusufoska Elefteri Kız 2

Aktorët fëmijë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktorët Personazhi
Alizgar Takisanovski Hysejin
Sedat İbrahimovski Hüsmen
Eda Süleymanovska Üsniye
Burak Mustafovski Iskender
Yonca Arifovski Tajare
Ömer Salıevski Omer

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Farewell Rumelia (Elveda Rumeli)