Emily Osment

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Emiyl Osment
EmilyOsmentApr09.jpg
U lind
Emily Osment

27 korrik 1992
Carmecial, California, ShBA

Emily Osment lindi më 1992California, ShBA, është këngëtare dhe aktore amerikane.

Ajo luajti në disa filma të prodhuar nga Disney ku u bë edhe e famshme.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me 17 ishte Emily Osment në Cover (sqt. Mbulesa)Cosmo Girl. Osment debutoi në filma kinemaje në vitin 1998, ku ajo luajti binjaket Gerti Gigles dhe Lily Truscott prodhimin i Disney Hannah Montana. Komedia bazohet në librin për fëmijë Hannah Montana Movie. Të filmit e WBSpy Kids , ku Bow Wow binjakët i luajti. Tjerë paraqitje si aktore filmit pati në filmat televiziv Spy Kids 2 (2004), Secret Life (2003) dhe Hannah Montana dhe Haunted Hour , të cilët u transmetuan në Disney Channel. Osment luajti edhe në Soccer Mom (2008).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.