Ernest Borgnine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ernest Borgnine
U lind në24 Janar 1917 (102 vjeç)
Vdiq2012
Kombësiaamerikan
TitulliBorgnine, 2010

Ernest Borgnine, (24 janar 1917.-2012), është aktor amerikan, fitues i Çmimit Oscar, Globit të artë dhe BAFTA.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borgnine është ilindur si Ermes Effron Borgnino në Hamden,të Connecticut, si fëmijë i Anne dhe Charlesa B. Borgninit, të cilët emigruan në SHBA nga Modene e Italisë. Prindërit e tij u ndanë kur i kishte vetëm dy vjet, ndërsa ky bashkë me nënën shkojnë të jetojnë në Itali, por pesë vite më vonë kthehen në qytetin e lindjes, ku edhe u shkollua.

Borgnine më 1935., pas përfundimit të shkollës së mesme, i bashkohet marinës amerikane. Lëshohet më 1941., po përsëri i bashkohet kur SHBA hynë në Luftën e dytë botrore dhe shërben deri më 1945. (gjithsej dhjetë vjetë).

Kariera e aktrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas pesë viteve pa punë, Borgnine regjistrohet në Randall School of Drama në Hartfordu, Connecticut. Pas diplomimit fillon aktrimin në Barter Theatreu në Abingdon, të Virginias. Roli i tij i pare ishte i zotëri Callera në Menaxheri i qelqtë i Tennessee Williamsit. Më 1949 debyton në Broadway në hit dramën Harvey.

1951 shpërngulet në Los Angeles, ku arritë suksese të një pasnjëshme në karierën e tij filmike.

1970 ai luan në filmin The Adventurers, bashkë me atorin tone Bekim Fehmiu në rolin kryesor. Për të arriturat e tij në film e ka fituar edhe yllin e fames në Stazën e të famshmëve në Holivud, më 1996 dhe është pranuar në Shtëpinë e aktorëve të famshëm vestern.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borgnine është i martuar katër herë.

  • Rhoda Kemins (1948.-1959.), me të cilën u njohtua në marinë; Ka një vajzë, Ginen.
  • Aktorja Katy Jurado (1959.-1963.)
  • Këngtarja Ethel Merman (1964.): bashkëshortësia ka zgjatë vetëm disa muaj.
  • Donna Rancourt (1965.-1972.), me të cilën ka një djalë, Christopherin, dhe vajzën, Sharon.
  • Tova Traesnaes (1972.-)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]