Esches

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Esh
Bashkia
Bashkia
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiOise
QarkuBeauvais
KantoniMéru
NdërkomunalitetSablons
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Denis Vanhoutte[1]
Sipërfaqja
1
7.690 km2 (2.969 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.626
 • Dendësia210/km2 (550/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
60218 /60110
Lartësia57–142 m (187–466 ft)
(avg. 62 m or 203 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Esches ( shqiptimi frëngjisht: [ɛʃ] ; Shqip: Eshi) është një komunëdepartamentin OiseFrancën veriore. Stacioni Esches ka lidhje hekurudhore me Beauvais dhe Paris.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.