Jump to content

European Western Balkans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Europian Western Balkans
Webfaqjawww.europeanwesternbalkans.com
Gjuha(t) e gjendshmeTransclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
Lëshuar më21 maj 2014
Gjendja e tanishmeAktive

European Western Balkans (Ballkani Perëndimor Evropian (shkurt: EWB) është një ueb portal i cili fokusohet në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe raportet mbi zhvillimin e politikës së zgjerimit të Bashkimit Evropian ndaj këtyre shteteve:

- Kroacia, e cila është e vetmja në Ballkanin Perëndimor shtet anëtar i BE-së, është gjithashtu e përfshirë në këtë projekt, si një model i mirë për shtetet e tjera. Projekti është një formë bashkëpunimi e akademikëve të rinj me përvojë evropiane që janë nga vendet e Ballkanit Perëndimor.

Objektivi i Europiane Western Ballkana është është për të rritur mirëkuptimit, ndërgjegjësimit dhe dialogut rreth çështjeve me të cilat ballafaqohet demokratizimi i vendeve të Ballkanit dhe dëshira për integrimin e saj në Bashkimin Evropian. Faqja e saj internetit ka një qasje më shumë gazetareske se sa shkencore, me intervista dhe analiza nga gazetarët, ekspertët, analistët, shkrimtarët, historianët, si dhe udhëheqësit dhe figurat politike të Bashkimit Evropian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. [1]

European Western Balkans ka zhvilluar një seri të intervistave me njerëz të rëndësishëm nga vendet e Ballkanit Perëndimor që janë të përfshira në procesin e integrimit evropian të vendeve të tyre, si dhe intervista me politikanët dhe specialistët në një gamë të gjerë fushash, veçanërisht në Politikën Evropiane dhe për Integrimin Evropian.[2] Intervistat janë zhvilluar me:

 • Sebastian Kurz, Ministër i Punëve të Jashtme dhe Integrimit të Austrisë 
 • Aleksandar Andrija Pejoviç, kryenegociator për negociatat mbi pranimin e Malit të Zi në Bashkimin Evropian 
 • Jadranka Joksimoviq, ministrja e Serbisë pa portofol 
 • Peter Sørensen, diplomat danez, Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian në Bosnje dhe Herzegovinë 
 • Samuel Žbogar, diplomat Slloven, Përfaqësues Special i Bashkimit Evropian në Kosovë 
 • Biljana Borzan, anëtare kroate e Parlamentit Evropian 
 • Klajda Gjosha, Ministër i Integrimit Europian 
 • Mitja Drobnič, diplomatja sllovene, Shef i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Malin e Zi 
 • Gjeneralmajor Dieter Heidecker, komandant i EUFOR Althea në Bosnje dhe Herzegovinë 
 • David McAllister, anëtar gjerman i Parlamentit Evropian, duke qenë edhe Raportues mbi Serbinë 
 • Borko Stefanoviç, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike në parlamentin serb, ish-përfaqësues serb gjatë negociatave Beograd-Prishtinë 
 • Teuta Sahatqija, Kryetare e Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të Republikës së Kosovës 
 • Majlinda Bregu, Kryetare e Komitetit të Integrimit Evropian të Parlamentit të Shqipërisë 
 • Branislav Borenović, Kryetar i Komisionit për Integrime Evropiane të Asamblesë Kombëtare të Republikës Serbe 
 • Christian Danielsson, Drejtor i Përgjithshëm për Zgjerimin në Komisionin Evropian 
 • Johannes Hahn, Komisioneri Evropian për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit 
 • Eduard Kukan, deputet i Sllovakisë i Parlamentit Evropian, ish ministër i Punëve të Jashtme të Sllovakisë 
 • Cristian Dan Preda, deputet rumun i Parlamentit Evropian, duke qenë edhe Raportues për Bosnje dhe Hercegovinën 
 • Aymeric Chauprade, anëtare franceze e Parlamentit Evropian 
 • Jozo Radoš, anëtar kroat i Parlamentit Evropian 
 • Andrey Kovatchev, deputet bullgar i Parlamentit Evropian dhe Qëndori Europian i Parlamentit 
 • Jean-Eric Paquet, Drejtor për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Zgjerimin 
 • Aida Ćorović, aktiviste e OJQ-ve dhe anëtare e Parlamentit serb 
 • Mladen Ivanić, Anëtar i Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës 
 • Jurriaan Kraak, ambasador i Mbretërisë së Holandës në Bosnje dhe Herzegovinë 
 • James Ker-Lindsay, Shkolla e Ekonomisë dhe Shkencave Politike në Londër dhe Hulumtimi i LSE për Njësinë kërkimore të Evropës Juglindore, 
 • Josip Juratović, anëtar i SPD-së i Bundestagut 
 • Angelina Eichhorst, Drejtore - Evropa Perëndimore, Ballkani Perëndimor dhe Turqia në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm
 •  Hannes Swoboda, politikan social demokratik austriak, ish-President i Grupit S & D 
 • Axel Dittmann, ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë në Republikën e Serbisë 
 • Gunther Krichbaum, anëtar i CDU-së i Bundestagut, Kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane
 • Igor Vidović, Ministri i marrëdhënieve Ekonomike dhe bashkëpunimit Rajonal të Republikës së Serbisë, Bosnje dhe Hercegovinës
 • Ivan D. Leković, Shefi i Misionit të Malit të Zi në Bashkimin Evropian
 • Titi Corlățean, Ministri Rumun i Punëve të Jashtme
 • Duško Lopandić, Shefi i Misionit të Serbisë në Bashkimin Evropian
 • Knut Fleckenstein, Anëtar gjerman i Parlamentit Evropian, duke qenë edhe Raportues për Shqipërinë
 • Ulrike Lunacek, Zëvendës President i Parlamentit Europian, Anëtar nga Austria i Parlamentit Evropian, duke qenë edhe Raportues për Kosovën
 • Bekim Çollaku, Ministri Kosovar i Integrimit Evropian
 • Nikola Vuljanić, Anëtar i Parlamentit kroat, ish Anëtar i Parlamentit Evropian, ish Raportues për Shqipërinë
 • Charles Tannock, Britanike, Anëtar i Parlamentit Evropian, duke qenë edhe Raportues për Mal të Zi
 • Daniel Mondekar, Anëtar i Parlamentit kroat, Kryetari i komisionit Evropian në Komitetin kroat të Parlamentit
 • Aleksandar Andrija Pejović, Shefi Negociator për bisedimet mbi anëtarësimin e Malit të Zi në Bashkimin Evropian
 • Tanja Fajon, Anëtare Sllovene e Parlamentit Evropian
 • Zotëri Robert Cooper, diplomat Britanik dhe këshilltar, ish-Këshilltar Special në Komisionin Evropian, ish-ndërmjetës i BE-së gjatë dialogut Beograd-Prishtinë
 • Dejan Jović, Profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Zagrebit, 2010-2014 Analist Politik në Zyrën e Presidentit të Kroacisë
 • Brankica Janković, Komisionere serbe për Mbrojtjen e Barazisë
 • Anneliese Dodds, Anëtar Britanik i Parlamentit Evropian, kryetari i Delegacionit të BE ne Mali i Zi Komisioni Parlamentar i Stabilizim Asocimit
 • Marko Đurić, Drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë
 • Ditmir Bushati, Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Shqipërisë
 • Lubomír Zaorálek, Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës çeke
 • Violeta Bulc, Komisioneri Europian për Transportin
 • Miroslav Lajčák, Ministër i Punëve të Jashtme i Sllovakisë
 1. ^ "About European Western Balkans". European Western Balkans. Marrë më 22 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Portfolio". European Western Balkans. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2016. Marrë më 22 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]