Fakhruddin Ali Ahmed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
President Fakhruddin Ali Ahmed

Fakhruddin Ali Ahmed (13 maj 1905 - 11 shkurt 1977) ishte një avokat dhe politikan indian që shërbeu si presidenti i pestë i Indisë nga viti 1974 deri në 1977.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fahrudin Ali Ahmed ishte i lindur në Delhi, studioi në Delhi dhe Kembrixh dhe u thirr në bar nga Inner Temple, Londër në 1928. Pas kthimit në Indi, ai ushtroi profesionin e avokatit në Lahore dhe më pas në Guwahati . Duke filluar një lidhje të gjatë me Kongresin Kombëtar Indian në vitet 1930, Ahmed ishte ministër i financave i Assam në ministrinë Gopinath Bordoloi në 1939. Ai u bë Avokati i Përgjithshëm i Assam në vitin 1946 dhe ishte sërish ministër i financave nga viti 1957 deri në 1966 nën Bimala Prasad Chaliha . Ai u bë ministër i kabinetit kombëtar nga kryeministrja Indira Gandhi në 1966 dhe ishte në krye të ministrive të ndryshme duke përfshirë Energjinë, Ujitjen, Industritë dhe Bujqësinë . Ai u zgjodh president i Indisë mbi Tridib Chaudhuri në 1974.[2]

Si president, Ahmed vendosi Urgjencën në gusht 1975 dhe dha pëlqimin e tij për urdhëresat dhe amendamentet e shumta kushtetuese që kufizuan ashpër liritë civile dhe lejuan Indira Gandhin të sundonte me dekret . Ai e mbështeti Urgjencën në fjalimet publike. I lampuar në një karikaturë ikonë nga Abu Abrahami, reputacioni i Ahmedit u dëmtua nga mbështetja e tij për Urgjencën. Ai është përshkruar si president i pullës së gomës.[3]

Ahmedi vdiq në shkurt 1977 nga një atak në zemër. Atij iu dha një funeral shtetëror dhe u varros në një xhami pranë Shtëpisë së Parlamentit në Nju Delhi. Ahmedi, i cili ishte muslimani i dytë që u bë president i Indisë, ishte gjithashtu presidenti i dytë që vdiq në detyrë. Ahmedi u pasua nga BD Jatti si president në detyrë dhe nga Neelam Sanjiva Reddy si presidenti i gjashtë i Indisë në 1977. [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Fakhruddin Ali Ahmed, by M. A. Naidu, 1975
  • Fakhruddin Ali Ahmed, by Attar Chand. Pub. Homeland, 1975.
  • Janak Raj Jai (2003). "Fakhruddin Ali Ahmed". Presidents of India, 1950–2003. Daya Books. fq. 101. ISBN 81-87498-65-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Speeches of President Fakhruddin Ali Ahmed, Publications Division, Ministry of Information and Broadcasting, Govt. of India, 1980.
  • My eleven years with Fakhruddin Ali Ahmed, by F. A. A. Rehmaney. S. Chand, 1979.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bordoloi, Dr Prabir Kumar (25 shtator 2020). The Lion of Assam: Karmavir' Nabin Chandra Bordoloi (në anglisht). Notion Press. ISBN 978-1-64983-886-5. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2023. Marrë më 2 shtator 2022.
  2. ^ "Former President Fakhruddin's bungalow gutted in Guwahati | India News - Times of India". The Times of India (në anglisht). 28 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2022. Marrë më 2 shtator 2022.
  3. ^ "Gauhati High Court Celebrates Diamond Jubilee". Assam Times (në anglisht). 7 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2022. Marrë më 2 shtator 2022.
  4. ^ "Speech by Her Excellency the President of India, Shrimati Pratibha Devisingh Patil, at the Closing Session of the Diamond Jubilee of Gauhati High Court". pratibhapatil.nic.in. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2022. Marrë më 2 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)