Faraoni (banda)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Faraoni

Faraoni (përkth. Faraonët ) janë një grup rock dhe pop slloven dhe jugosllav i formuar në Izola në vitin 1967.

Faraoni e nisën karrierën e tyre duke interpretuar ribërje të hiteve të huaja beat dhe pop rock, përpara se të shkonin drejt ritmit dhe bluzit. Në vitet 1970 grupi u zhvendos drejt rokut progresiv, duke u shpërbërë në 1972. Në vitin 1986 bateristi origjinal Faraoni Nelfi Depanger e riformoi grupin. Mishërimi i ri i Faraonit është ende aktiv duke performuar muzikë pop. Edhe pse ata nuk ishin ndër grupet më të hershme të rock-ut jugosllav, Faraoni, si grupet e tjera roku jugosllave të viteve 1960, luajtën një rol pionier në skenën e rokut jugosllav .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1967–1972[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faraoni u formuan në fund të vitit 1967 në Izola nga Stojan Družina (kitarë), Đani Kolori (kitarë ritmike), Črt Janovski (kitarë bas) dhe Nelfi Depanger (bateri). [1] [2]

Në verën e vitit 1968, Kolori u zëvendësua nga Marjan Malikovich, dikur i grupit Kameleoni.[1] Menjëherë pas kësaj, atyre iu bashkua një tjetër ish-bateristi i Kameleoni, Tulio Furlančič, kështu që për një periudhë kohore ata performuan me dy bateristë.[1] Družina dhe Depanger u larguan nga grupi në vitin 1970, Faraoni vazhdon si treshe dhe shkon drejt progresive rock.[1] Në verën e vitit 1970 ata lëshuan EP-në Berač ( Zgjedhës ) përmes Jugoton dhe performuan për një muaj në klubin Simonida në Beograd . [1] Në fillim të vitit 1971 iu bashkua organisti bullgar Georgij Krestanov. [1] Megjithatë, pasi nuk arriti të fitonte vëmendjen më të madhe të publikut, Faraoni u shpërbë në fillim të vitit 1972. [1]

Ribashkimi më 1981, 1986-tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 1981, Faraoni bëri një ribashkim të vetëm për të performuar me Kameleoni(t) në një koncert në Portorož.[1] Në 1986, Depanger e reformoi grupin me anëtarë të rinj: Enzo Horvatin (kitarë), Piero Poček (kitarë bas) dhe Ferdo Maraž (tastierë). Mishërimi i ri i Faraonit është ende aktiv, duke interpretuar muzikë pop. Ata kanë regjistruar tetë albume në studio dhe shpesh kanë performuar si grup mbështetës për këngëtarin kroat të popit Oliver Dragojević.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h i Janjatović, Petar (2007). EX YU ROCK enciklopedija 1960–2006. Belgrade: self-released. fq. 83. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Janjatović, Petar (2007). EX YU ROCK enciklopedija 1960–2006. Belgrade: self-released. p. 83. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "janjatović83" defined multiple times with different content
  2. ^ Fajfrić, Željko; Nenad, Milan (2009). Istorija YU rock muzike od početaka do 1970. Sremska Mitrovica: Tabernakl. fq. 197. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)