Jump to content

Ferney-Voltaire

Coordinates: 46°15′21″N 6°06′29″E / 46.2558°N 6.1081°E / 46.2558; 6.1081
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fern
Farnê (Arpitanisht)
Ferney-Voltaire (Frëngjisht)
Stema Fern
Ferney-Voltaire is located in Earth
Ferney-Voltaire (Earth)
Koordinatat: 46°15′21″N 6°06′29″E / 46.2558°N 6.1081°E / 46.2558; 6.1081
VendiFranca
Sipërfaqja
1
4.780 km2 (1.846 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
10.612
 • Dendësia2,200/km2 (5,700/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Ferney-Voltaire (Arpitanisht: Farnê ; Shqip: Ferni) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ainrajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Ndodhet mes Maleve Jura dhe kufirit zviceran; është pjesë e zonës metropolitane të Gjenevës. Është e emërtuar për Volterin i cili jetoi aty që nga 1758.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]