Jump to content

Florian Loshaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florian Loshaj
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFlorian Loshaj
Datëlindja13 gusht 1996
VendlindjaSkënderaj, IR Jugosllavia
Gjatësia1.74 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Cracovia
Numri22
Karriera me të rinjtë
0–2016Genk
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2016Genk0(0)
2016MVV Maastricht (huazuar)4(0)
2016–2018MVV Maastricht47(2)
2019Roda JC9(0)
2019–2020Politehnica Iași19(3)
2020–Cracovia4(0)
Karriera ndërkombëtare
2017Kosova nën-213(0)
2020–Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 qershor 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 12 qershor 2020

Florian Loshaj (lindur më 13 gusht 1996) është një futbollist profesionist shqiptar i Kosovës, i cili luan si mesfushor për klubin polak Cracovia dhe ekipin kombëtar të Kosovës.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loshaj e përfundoi karrierën e tij të rinisë në klubin belg Genk në verën e vitit 2016. Më 1 shkurt 2016, ai u transferua në skuadrën holandeze Eerste Divisie MVV Maastricht. Më 11 prill 2016, Loshaj bëri debutimin e tij për Maastricht në një ndeshje në ligë kundër Fortuna Sittard, pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 90-të, në vend të Jordy Croux.

Politehnica Iași[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 qershor 2019, Loshaj iu bashkua palës së Ligës I, Politehnica Iași, me një kontratë trevjeçare.[1] Më 13 korrik 2019, ai bëri debutimin e tij kundër CFR Cluj pasi u emërua në formacionin fillestar dhe shënoi golin e vetëm të skuadrës së tij gjatë një barazimi 1–1.[2]

Cracovia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 janar 2020, Loshaj iu bashkua Ekstraklasa-s, Cracovia, me një kontratë trevjeçare.[3] Më 7 shkurt 2020, ai bëri debutimin e tij në fitoren 0–1 Arka Gdynia pasi u emërua në formacionin e parë.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-21 vjeç[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 gusht 2017, Loshaj pranoi një thirrje nga Kosova nën-21 për një ndeshje kualifikuese të Kampionatit Evropian nën-21 vjeç të UEFA-s kundër Norvegjisë nën-21 dhe Gjermanisë nën-21[5] Më 1 shtator 2017, ai bëri debutimin e tij me Kosovën nën-21 në UEFA 2019 Kualifikimi i Kampionatit Evropian nën-21 vjeç kundër Norvegjisë nën-21 pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 59-të në vend të Kamer Krasniqit.[6]

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 24 dhjetor 2019, Loshaj mori një thirrje nga Kosova për ndeshjen miqësore kundër Suedisë[7] dhe bëri debutimin e tij pasi u emërua në formacionin fillestar.[8]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Loshaj lindi në Skënderaj, në Jugosllavi nga prindër shqiptarë të Kosovës.[9]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 shkurt 2020
Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinentale Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
MVV Maastricht 2015–16 Eerste Divisie 4 0 0 0 4 0 8 0
2016–17 24 1 1 0 25 1
2017–18 23 1 1 0 1 0 24 1
Total 51 2 2 0 5 0 57 2
Roda JC 2018–19 Eerste Divisie 9 0 0 0 9 0
Politehnica Iași 2019–20 Liga I 19 3 2 0 21 3
Total 28 3 2 0 30 3
Cracovia 2019–20 Ekstraklasa 1 0 0 0 1 0
Total 1 0 0 0 1 0
Total në karrierë 80 5 4 0 5 0 88 5

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Lotul pentru cantonament" (në rumanisht). Politehnica Iași. 23 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2019. 17.Florian Loshaj
  2. ^ "Incepem sezonul cu o remiza. CFR Cluj–Poli Iasi (1–1)" (në rumanisht). CFR Cluj. 13 korrik 2019.
  3. ^ "Florian Loshaj wzmacnia Pasy!" (në polonisht). KS Cracovia. 15 janar 2020.
  4. ^ "Trzy punkty na początek ligowej wiosny!" (në polonisht). KS Cracovia. 7 shkurt 2020.
  5. ^ "Prekazi: Presentation before our fans encourages us" (në anglisht). Football Federation of Kosovo. 29 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2017. Marrë më 31 gusht 2017.
  6. ^ "Fitore historike e Kosovës U21, e përmbys Norvegjinë në "Adem Jashari"". Football Federation of Kosovo. 1 shtator 2017. Bekaj, Kabashi, Ismajli, Voca, Mema, Maloku (Shabani), Krasniqi (Loshaj), Gashi, Jashari (Dabiqaj), Hasani, Bytyqi
  7. ^ "Lista e futbollistëve për ndeshjen Kosovë–Suedi". Football Federation of Kosovo. 24 dhjetor 2019.
  8. ^ "Sweden (1–0) Kosovo". eu-football.info (në anglisht). 12 janar 2020.
  9. ^ "MVV legt Florian Loshaj langer vast". 1Limburg (në holandisht). 19 maj 2016. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2020. Marrë më 26 gusht 2020. Loshaj is geboren in Skenderaj, Kosovo op 13 augustus 1996

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]