Flutura Açka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flutra Açka
Fotoporteti
Emri Flutra
Mbiemri Açka
Lindur më 1966
Lindur në Elbasan
Kombësia shqiptare
Shtetësia shqiptare
Profesioni shkrimtare, ekonomiste

Flutura Açka (Elbasan, 4 qershor 1966) është poeteshë, shkrimtare dhe botuese shqiptare. Më 2021 u zgjodh nga Partia Demokratike për të kandiduar në zgjedhjet parlamentare, ku pasi fitoi deputete duke përfaqësuar qarkun e Elbasanit.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 4 qershor 1966 në Elbasan. U diplomua për Statistikë në Fakultetin e Ekonomisë të Universitetit të Tiranës më 1988 dhe për Gjuhë-Letërsi më 2001 në Universitetin e Elbasanit.

Pas studimeve universitare, punoi për disa vite si gazetare dhe redaktore e gazetës "Fjala e lirë" që botohej në Elbasan, dhe më tej si redaktore shtëpinë botuese "Onufri" për pesë vite.[1]

Më 2001, bashkë me të shoqin e saj holandez, ngriti shtëpinë e saj botuese "Skanderbeg books" me qendër në Tiranë.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Açka është bërë e njohur me poezinë e saj, botuar fillimisht gazetën elbasanase "Shkumbini". Më 1997 fitoi çmimin ndërkombëtar "Lira e Strugës" në Netët e Poezisë Strugane, ku e ka përfaqësuar poezinë shqipe për disa vite.

Në vitin 1998 u zgjodh ndër 13 poetët më të mirë evropianë të gjeneratës së re në konkurrimin për çmimin e madh Tivoli-Europa në Itali. Përfaqësohet me poezitë e saj në pjesën më të madhe të antologjive të poezisë shqipe në gjuhë të huaj dhe poezi dhe cikle të saj janë botuar në shumë gjuhë. Edhe proza e saj po tërheq gjithnjë e më shumë vëmendje, edhe jashtë vendit. Romani i saj Vetmi gruaje është përkthyer në gjuhen bullgare nga Viktor Genkov.[2]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Tri vjeshta larg, Elbasan: Onufri, 1993;
 • Mure vetmie, Elbasan: Onufri, 1995;
 • Festë me ankthin, Elbasan: Onufri, 1997;
 • Botuar në antologjinë Kënga e Anetuzës përzgjedhur nga Flora Brovina dhe Valentina Saraçini, Prishtinë: Buzuku, 1998;
 • Kurth'i diellit, Tiranë: Skanderbeg, 2003;
 • Zbathur, Tiranë: Toena, 2007;
 • Lutje dimri, Tiranë: Toena, 2008;
 • Ftesë për flirt, Tiranë: Skanderbeg, 2015;

Prozë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Vetmi gruaje, Tiranё: Skanderbeg, 2001 - roman; përkthyer në bullgarisht nga Viktor Genkov: Самотата на една жена (2007);[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hudhri, Bujar (9 maj 2021). "Një sfidë publike". kultplus.com.
 2. ^ Albanologjia në Bullgari - Përkthime
 3. ^ Myzhden Mehmedova (Мюжден Мехмедова) : Самотата на една жена