Fraisse-Cabardès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frezë dhe Kabardesh
Fraisse de Cabardés (Ocitanisht)
Komunë
Stema Frezë dhe Kabardesh
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiAude
QarkuCarcassonne
KantoniLa Malepère à la Montagne Noire
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Guy Jalabert[1]
Sipërfaqja
1
7.130 km2 (2.753 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
105
 • Dendësia15/km2 (38/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
11156 /11600
Lartësia237–470 m (778–1,542 ft)
(avg. 300 m or 980 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Fraisse-Cabardès ( shqiptimi frëngjisht[fʁɛs kabaʁdɛs]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Fraisse de Cabardés ; Shqip: Freza dhe Kabardeshi) është një komunëdepartamentin Audë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962104—    
1968119+14.4%
197568−42.9%
198281+19.1%
199097+19.8%
1999109+12.4%
2008109+0.0%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.