Frano Gjini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Frano Gjini
Fotoporteti
Emri Frano
Mbiemri Gjini
Lindur më 20 shkurt 1886
Lindur në Shkodër, Perandoria Osmane
Vdiq më 11 mars 1948
Vdiq në Shkodër, Shqipëri
Kombësia Shqiptar
Shtetësia Shqiptare
Profesioni Ipeshkëv – Abat i Mirditës, në Orosh

Frano Gjini lindi më 20 shkurt 1886Shkodër, Shqipëri - vdiq më 11 mars 1948Shqipëri - shenjtor, filozof, teolog shqiptar. Hapja e procesit dioqezan për lumnimin e tij, u shpall më 10 nëntor të viti 2002, nga prefekti i asokohshëm i Kongregatës për Ungjillëzimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjatë kremtimit të Eukaristisë, në katedralen e Shkodrës. Lumnimi dhe pranimi si shenjtor ndodhi më 5 nëntor 2016, në sheshin para katedrales së Shën Shtjefnit në Shkodër.[1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Frano Gjini lindi në familjen e Pjetër (Tuke) dhe Drande Gjini. Mësimet e para dhe të mesme i kreu në Shkodër në Kolegjin Saverjan i etërve Jezuit ndërsa studimet e larta për Filozofi dhe Teologji i kreu në Romë, Itali, ku u shugurua meshtar. Më pas shërbeu si prift në Laç të Kurbinit, Vlorë, Durrës ku edhe u shugurua ipeshkev ndërsa më 1932 u emërua abat i Mirditës. Gjatë kësaj kohe Imzot Gjini përvetsoi disa gjuhë dhe predikonte fenë në këtë mjedisë në moton "Fe Atdhe". Më 1945 Selia e Shejtë e emëroi zëvendësdelegat apostolik në vend të delegatit apostolik Leone Nigris. Gjatë kësaj kohe ai mbronte interesat e komunitetit katolik shqiptar në Shqipëri e cila në këtë kohë qeverisej nga komunistët.

Për veprimtarin e tij Imzot Gjini u arrestua më 18 nëntor 1946 me akuzat a.) Agjent i Vatikanit dhe i Anglo-Amerianëve dhe b.) Bashkëpunëtor me një grup klerikësh Françeskanesh si At Mati Prennushi, At Çiprian Nika etj. që kishin ndermarre futjen ne kishen Françeskane e mëfsheh ”armë” me qëllim për të organizuar kryengritje ndaj rregjimit.

Imzot Gjini akuzat e ngritura nga regjimi nuk i pranoi dhe më 11 mars 1948 pas 16 muaj hetuesie ai u pushkatua.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Flocchini, Emilia. "Beati Martiri Albanesi (Vincenzo Prennushi e 37 compagni)". Santiebeati. Marrë më 6 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)