Gai Çezar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gai Çezar
Emri i plotë
Gaius Vipsanius Agrippa (i lindjes)
Gaius Julius Caesar (i adoptuar)
I ati
E ëmaXhulia e Vjetër
U lind20 p.s.sonë
Romë
Vdiq21 Shkurtë viti i 4-të i e.sonë
Lycia

Gai Çezari (latinisht: Gaius Julius Caesar; 20 p.e.sonë – 21 shkurt 4 e.sonë) ishte konsull në vitin 1 të e.sonë dhe nip i Augustit, perandori i parë i Perandorisë Romake. Edhe pse ai ishte biri biologjik i  Marcus Vipsanius Agripa dhe Xhulias së Vjetër, vajzës së vetme të Augustit, Gai dhe vëllai i tij më i ri, Luci Çezar ishin rritur nga gjyshi i tyre si bijtë e tij të adoptuar dhe të bashkë-trashëgimtarë të perandorisë së tij. Ai do të bënte një ngjitje të shpjetë në karrierën politike, gjë normale kjo për një anëtar të dinastisë së Jul-Klaudëve dhe me Senatin Romak që e lejojë  të ecte përpara në karrierën e tij, pa mbajtur më parë postin kuestoritr ose pretorit, detyra që senatorët e zakonishëm duhet të mbanin si pjesë e cursus honorum.[1]

Në vtin 1 të e.sonë Gai-it i ishte dhënë komanda e provincave lindore, detyrë në të cilën ai përfundoi një traktat paqeje me Mbretin Frates të V së Parthinës në një ishull në Eufrat. Menjëherë më pas, ai u emërua në detyrën e konsullit në vitin e ardhshëm. Një vit pasi Gai u bë konsull, vdiq Luci në Massilia në muajin gusht të vitit 3. Afro tetëmbëdhjetë muaj më vonë vdiq edhe Gai nga një sëmundje në Lycia. Edhe pse ai u martua me kushrirën e tij të dytë, Livilla, para vdekjes,  ata nuk patën fëmijë. Pas vdekjes së Gai-it dhe Luci-it, Augusti në vitin 4 adoptoi djalin e gruas së tij dhe nipin e vetëm që ishte gjallë, respektivisht Tiberin dhe Agripa Postumus, si bijtë e tij legjitim.

Prejardhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusnotat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Rowe 2002, p. 45

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet e lashta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet bashkëkohore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Cambridge Companion to the Age of Nero, 2017 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Roman Arabia, 1983 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Encyclopedia of the Roman Empire, 2002 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • The republic of Augustus, 1909 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:PD-notice
 • Egypt and Judaea, 2013 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Who's Who in the Roman World, 2002 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • A History of Rome Under the Emperors, 1996 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • The Republic in Danger: Drusus Libo and the Succession of Tiberius, 2012 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Marcus Agrippa:Right-hand Man of Caesar Augustus, 2015 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Princes and Political Cultures: The New Tiberian Senatorial Decress, 2002 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • The Middle East Under Rome, 2005 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • The Augustan Succession: An Historical Commentary on Cassius Dio's Roman History, 2004 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • The Battle That Stopped Rome, 2003 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Imperial Women: A Study in Public Images, 40 B.C. – A.D. 68, 1999 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Rome's Eastern Trade: International Commerce and Imperial Policy 31 BC - AD 305, 2001 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Stampa:DGRBM

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Gaius Caesar