Jump to content

Galaktoza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Galaktoza ( galakto- + -ose, "sheqer qumështi"), nganjëherë shkurtuar Gal, është një sheqer monosakarid që është pothuajse po aq i ëmbël sa glukoza dhe rreth 65% i ëmbël sa saharoza . [1] Është një aldoheksozë dhe një epimer C-4 i glukozës. [2] Një molekulë galaktozë e lidhur me një molekulë glukozë formon një molekulë laktozë .

Galaktani është një formë polimerike e galaktozës që gjendet në hemicelulozë dhe që formon thelbin e galaktanëve, një klasë e karbohidrateve polimerike natyrore. [3]

D-galaktoza njihet gjithashtu si sheqeri i trurit pasi është një përbërës i glikoproteinave (përbërjet oligosakaride-proteinike) që gjenden në indet nervore . [4]

Struktura dhe izomeria

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galaktoza ekziston si në formë me zinxhir të hapur ashtu edhe në formë ciklike. Forma me zinxhir të hapur ka një karbonil në fund të zinxhirit.

Format ciklike të galaktozës

Galaktoza gjendet në produktet e qumështit, avokado, panxharët e sheqerit, mishrat e tjera dhe mucilagjet . Ajo gjithashtu sintetizohet nga trupi, ku është pjesë e glikolipideve dhe glikoproteinave në disa inde ; dhe është një nënprodukt nga procesi i prodhimit të etanolit të gjeneratës së tretë (nga makroalgat). [ citim i nevojshëm ]

  1. ^ Spillane WJ (2006-07-17). Optimising Sweet Taste in Foods (në anglisht). Woodhead Publishing. fq. 264. ISBN 9781845691646.
  2. ^ Kalsi PS (2007). Organic Reactions Stereochemistry And Mechanism (Through Solved Problems) (në anglisht). New Age International. fq. 43. ISBN 9788122417661.
  3. ^ Zanetti M, Capra DJ (2003-09-02). The Antibodies. CRC Press. fq. 78. ISBN 9780203216514. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "16.3 Important Hexoses | The Basics of General, Organic, and Biological Chemistry". courses.lumenlearning.com. Marrë më 2022-05-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)