Jump to content

Garda vullnetare greke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Garda Vullnetare Greke (serbisht: Грчка Добровољачка Гарда - Grčka Dobrovoljačka Garda; greqisht: Elliniki Ethelodiki Froura) ishte një njësi vullnetarësh grekë që luftuan në Luftën e Bosnjës në anën e Ushtrisë së Republika Srpska . Disa anëtarë të njësisë supozohet se kanë qenë të pranishëm në zonën e masakrës së Srebrenicës dhe thuhet se kanë ngritur një flamur grek mbi qytet, i cili është regjistruar 'për qëllime marketingu'. [1] [2]

Detashmenti i parë i vullnetarëve grekë në Bosnje mbërriti në vitin 1993. Në mars 1995, Garda Vullnetare Greke (ΕΕΦ), një kontingjent prej njëqind paraushtarakësh grekë të formuar me kërkesë të Shefit të Shtabit të Ushtrisë Serbe të Bosnjës Ratko Mladić, u bënë një njësi e rregullt luftarake e Korpusit të Drinës me shenjat e veta, një shqiponjë të bardhë dykrenare në një sfond të zi. Njësia, e udhëhequr nga oficerët serbë, ishte e vendosur në Vlasenicë, një qytet në Luginën e Drinës . [3]

Disa nga vullnetarët dyshohet se kishin lidhje me Agimin e Artë (Χρυσή Αυγή), një parti politike nacionaliste greke. [4] Ata dyshohet se ishin të motivuar për të mbështetur vëllezërit e tyre ortodoksë në betejë.

Kryepeshkopi Serafim i Athinës ftoi udhëheqësin serb të Bosnjës Radovan Karaxhiç të vizitonte Athinën në vitin 1993. Në një tubim atje, Karaxhiq shpalli: "Ne kemi vetëm Zotin dhe grekët në anën tonë". [5]

Prania në Srebrenicë në korrik 1995

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, raporti holandez i NIOD-it për Srebrenicën përshkruante sesi Garda Vullnetare Greke kishte ngritur flamurin grek mbi Srebrenicë pas rënies së qytetit, duke cituar pamjet video të ngjarjes dhe fragmente nga komunikimet telefonike të përgjuara të ushtrisë serbe të Bosnjës që përfshinin gjeneralin Ratko Mladić kërkesë specifike që flamuri grek të ngrihej mbi qytet për të nderuar "grekët trima që luftonin në anën tonë. [1] " Raporti zbuloi gjithashtu se qeveria greke kishte dërguar dërgesa me armë të lehta dhe municione për serbët e Bosnjës ushtria midis 1994 dhe 1995. [5]

Sipas një raporti të Agence France Presse (AFP), një duzinë vullnetarë grekë po luftonin përkrah forcave serbe në kohën e masakrës së Srebrenicës . [6] Përfshirja e GVG-së në sulmin në Srebrenicë u raportua në mediat greke dhe disa vullnetarë u intervistuan atje. [7] [8]

Aleanca e Pa Shenjtë dhe Rruga Greke

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në librin e tij Aleanca e Pa Shenjtë, botuar në vitin 2002, autori grek Takis Michas iu referua pretendimit të raportuar nga revista javore e Sarajevës Global se një duzinë paraushtarakë grekë kishin qenë të pranishëm në zonën e masakrës së Srebrenicës dhe kishin ngritur flamurin grek mbi qytet., [9] duke riprodhuar fotografitë e vullnetarëve të botuara në shtypin grek. Michas tha gjithashtu se Radovan Karadžić kishte dekoruar më pas vullnetarët. [10] Në shtator të vitit 1995, katër prej luftëtarëve të njësisë iu dha Urdhri i Shqiponjës së Bardhë nga Karaxhiqi. [3] [5]

Në dokumentarin e Ingeborg Beugel "The Greek way" nga transmetuesi publik holandez IKON, i cili hetoi solidaritetin grek me Serbinë në luftën e Bosnjës, [11] një drejtor i Agjencisë gjysmë-zyrtare të Athinës së Lajmeve, Nikolas Voulelis, pranoi censurën e përhapur. në mediat greke, "Ndërhyrja editoriale ishte e dhënë." tha Voulelis. [5]

Padi ndaj Takis Michas

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, Stavros Vitalis, një përfaqësues i vullnetarëve grekë, njoftoi se ai po padiste Michas mbi akuzat në librin e tij Aleanca e pashenjtë . Vitalis pohoi se vullnetarët ishin anëtarë të ushtrisë serbe të Bosnjës që kishin marrë pjesë në atë që ai e përshkroi si "ri-pushtimin" e qytetit. Në deklaratën e tij për shtyp ai pranoi se "isha i pranishëm me një grup oficerësh të lartë serbë në të gjitha operacionet për ri-pushtimin e Srebrenicës nga serbët". [12] Kjo ndodhi pavarësisht se Vitalis i kishte thënë gazetarit Barnaby Phillips se, edhe pse në Bosnje, ai nuk ishte në Srebrenicë kur ajo ra në duart e serbëve. [13]

Vitalis pohoi gjithashtu se vullnetarë grekë udhëtuan në zonën e konfliktit me dijeninë e politikanëve të lartë grekë. [14] Michas u përqendrua te mosveprimi : "Askush nuk u përpoq t'i ndalonte ata dhe autoritetet ligjore greke nuk bënë asnjë përpjekje për të ndihmuar punën e Gjykatës Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë në Hagë, duke ndjekur hetime rreth krimeve që vullnetarët mund t'i kenë kryer vetë ose të kenë ditur". [13]

Padia kundër Michas u financua nga një grup ombrellë nacionalistësh të krahut të djathtë grek. [12]

Organizata e fushatës Reporters Sans Frontieres i kërkoi gjykatës greke të rrëzojë veprimin ligjor, të cilin e përshkroi si "surreal" dhe një rast të qartë ngacmimi gjyqësor. Duke iu referuar cilësisë, thellësisë dhe guximit të raportimit të Michas për "mbështetje ushtarake" të "vullnetarëve" grekë për serbët e Bosnjës dhe hezitimit të njëpasnjëshëm të qeverive greke për të hetuar këtë çështje, organizata gjeti "vetëcensurën" e politikës greke. klasës dhe mediave për praninë e ndonjë forcash paraushtarake apo mercenare greke në Bosnje dhe Hercegovinë gjatë masakrës së Srebrenicës, "e habitshme dhe shqetësuese". Gazetarët pa kufij bënë thirrje për shqyrtim të mëtejshëm të rolit të autoriteteve greke. [15]

Më 17 shtator, pak para se të fillonte seanca gjyqësore, Vitalis u tërhoq nga aksioni. 

Në vitin 2005, deputeti grek Andreas Andrianopoulos bëri thirrje për një hetim. Më 10 korrik 2005, 163 akademikë, politikanë, gazetarë dhe aktivistë politikë grekë lëshuan një thirrje që Greqia t'u kërkonte zyrtarisht falje viktimave të Srebrenicës për çdo prani greke në zonën e masakrës. Pasi pohonin se publiku grek ishte "dezinformuar" për aleancën me forcat serbe të Bosnjës, deklarata e tyre kërkonte që shteti grek t'u kërkonte falje publike familjeve të viktimave, për të paditur 'vullnetarët' grekë që kishin qenë të pranishëm në Bosnje. përkrah Karaxhiçit dhe Mlladiçit dhe që kishin çnderuar flamurin grek duke e ngritur atë mbi masakrën në Srebrenicë, dhe për të ndjekur njerëzit 'gjoja të panjohur' që i kishin manipuluar ata. [16]

Në vitin 2006, Ministri i Drejtësisë, Anastasios Papaligouras, urdhëroi një hetim [5] i cili ende nuk është raportuar. 

Përgjigje vullnetare ndaj akuzave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007 në gazetën Eleftheri ora, Kyriakos Katharios, një anëtar i Gardës Vullnetare Greke, mohoi se ata kishin marrë pjesë në masakër. Duke pranuar ngritjen e flamurit grek, ai deklaroi se nderimet e marra nga Mlladiqi nuk ishin të lidhura me incidentin. [17] Në një intervistë me Al-Jazeera, Katharios pohoi se ai ishte telefonuar në shtëpi nga kolegë vullnetarë të cilët i thanë se kishin ngritur flamurin, por nuk kishin marrë pjesë në vetë betejën. [13]

 1. ^ a b "NIOD Srebrenica: a 'safe' area Part III – The fall of Srebrenica, p413" (PDF). NIOD. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 dhjetor 2013. Marrë më 2 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Steve Iatrou "Greek volunteers fought alongside Bosnian Serbs", OMRI Daily Digest II, No. 136, 14 July 1995, HR-Net (Hellenic Resources Network). Retrieved 31 July 2010
 3. ^ a b Koknar, Ali M. (14 korrik 2003). "The Kontraktniki : Russian mercenaries at war in the Balkans". Bosnian Institute. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Anna Stai & Kostas Koutelos (Antinazi Initiative in Athens) "The twilight world of Golden Dawn," Searchlight Magazine (16 December 2003). MHRMI (Macedonian Human Rights Movement International).
 5. ^ a b c d e Smith, Helena (5 janar 2003). "Greece faces shame of role in Serb massacre". The Guardian. London. Marrë më 20 prill 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "OMRI Daily Digest II, No. 136, 14 July 1995". Marrë më 21 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Howden, Daniel (28 qershor 2005). "Greek role in Srebrenica massacre investigated". The Independent. Marrë më 11 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Για τη Λευκή Φυλή και την Ορθοδοξία". Ιός. Marrë më 11 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Michas 2002, p. 22.
 10. ^ Michas 2002, p. 17–41.
 11. ^ "Factor: The Greek Way" IKON. Retrieved 3 April 2012.
 12. ^ a b "Greece: Suit Against Journalist For Srebrenica Claims to Go Forward". Balkan Investigative Reporting Network. 21 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b c "The Greek role in Bosnia's war", Al-Jazeera. Retrieved 31 July 2010
 14. ^ "Greek volunteers in the Srebrenica Genocide" by Harun Karcic, Today's Zaman, 4 July 2010. Retrieved 25 July 2010
 15. ^ "Athens court urged to dismiss libel action against journalist" Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine, Reporters Sans Frontieres (17 September 2010). Retrieved 28 October 2010
 16. ^ "The BALKAN Human Rights Web Pages". Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2015. Marrë më 21 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "error-page-elora-4". elora.gr. Marrë më 22 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)