Jump to content

Gazeta "Times of Malta"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Times of Malta është gazetë e përditshme në gjuhën angleze në Maltë . E themeluar në vitin 1935, nga Lordi dhe Zonja Strickland dhe vajza e Lord Strickland Mabel, është gazeta më e vjetër ditore ende në qarkullim në Maltë. Ka tirazhin më të gjerë [1] dhe shihet si gazeta ditore e "referencës" së shtypit maltez. [2] Gazeta është botuar nga Allied Newspapers Limited e cila është në pronësi të Fondacionit Strickland, një amanet bamirësie i krijuar nga Mabel Strickland në 1979 për të kontrolluar shumicën e kompanisë. [3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e The Times e Maltës është e lidhur me atë të shtëpisë së saj botuese, Allied Newspapers Limited. Ky institucion ka një histori që nga vitet 1920, kur ai nisi gazetarinë dhe industrinë e shtypit në Maltë. Gjithçka filloi me botimin, nga Gerald Strickland, i gazetës së parë të mbrëmjes së Maltës, Il-Progress . Kjo ishte një faqe katër ditore me zyrat e veta të shtypit në atë kohë 10A, Strada Reale, Valetë . Emri "Progres" ruhet deri më sot nga motra tregtare e Allied Newspapers Limited, Progress Press Company Limited, e formuar në 1946. [4]

Gazetaria dygjuhëshe, Malteze dhe Angleze, u prezantua në Maltë me botimin, më 3 Shkurt 1922, të një shtojce angleze të Il-Progress . The Times of Malta dhe Il-Progresi zgjatën deri më 1 Mars 1929. Shtesa angleze më pas u bë The Times of Malta Weekly (paraardhësi i The Sunday Times i Maltës ). Ana malteze u quajt Ix-Xemx, më vonë u ndryshua në Id-Dehen dhe më vonë akoma në Il-Berqa, botuar për herë të parë më 29 janar 1932. Il-Berqa ndaloi botimin më 30 nëntor 1968. Në Shkurt 1931, Progress Press u zhvendos nga Strada Reale në 341, St Paul Street, Valetë, derisa kohët e fundit vendi i Allied Newspapers Limited, i njohur gjithashtu si Strickland House .

Ndërsa lexuesit e suplementit anglez të Il-Progress u rritën, Lord Strickland ishte i shpejtë për të parë se kishte vend për një të përditshme angleze. Kjo do të ndodhte për sa kohë që botimi i ri arrinte dhe ruante një standard të lartë të shërbimit publik në informacion. Edicioni i parë i The Times of Malta u botua në bashkëpunim të plotë me MI5 Britanik në 7 Gusht 1935 nën retë kërcënuese të luftës ndërsa Italia planifikoi pushtimin e Abisinisë, i cili filloi në Tetor të po atij viti. Më 2 shtator 1935, Mabel Strickland, i cili ishte anëtar themelues i Allied Malta Newspapers Limited, u bë redaktori i parë i The Times of Malta . Ajo gjithashtu redaktoi The Sunday Times të Maltës nga 1935 në 1950 kur ajo u pasua nga i ndjeri George Sammut i cili doli në pension në 1966. Anthony Montanaro ishte redaktori tjetër. Ai doli në pension në 1 Mars 1991 dheu pasua nga Laurence Grech.

Redaksia e Strickland mbuloi vitet e vështira të Luftës së Dytë Botërore. Sidoqoftë, asnjë nga gazetat që ishin pjesë e Grupit nuk humbi kurrë një çështje pavarësisht nga bombardimet e vazhdueshme dhe shumë mungesave në vitet e rrethimit midis 1940 dhe 1943. Ndërtesa u bombardua dy herë, duke marrë një goditje të drejtpërdrejtë në 7 Prill 1942, kur gjashtëmbëdhjetë dhoma u shkatërruan, por duke kursyer makineritë e shtypit. 

Thomas Hedley mori detyrën e redaktorit nga Strickland në 1950. Ai redaktoi punimin gjatë viteve traumatike të ndryshimeve politike dhe industriale, që kulmuan në Pavarësinë e Maltës në 1964. Nën redaktimin e Charles Grech Orr, The Times mbajti traditën për të mos humbur kurrë një çështje kur u godit dy herë nga aksioni industrial në 1973 dhe kur zjarrvënësit politikë dogjën ndërtesën më 15 Tetor 1979. Ajo datë u njoh si " E hëna e Zezë ". Përballë një rreziku serioz, redaktorit dhe stafit të tij iu desh të braktisnin ndërtesën. Shtypi i letrës së ditës vijuese vazhdoi në një shtypshkronjë tjetër, Press Independence . Gazeta doli në rrugë si zakonisht të nesërmen në mëngjes, e zvogëluar në madhësi, por një triumf për lirinë e shprehjes. Gjatë 10 viteve të fundit, faqja e saj në internet Timesofmalta.com është bërë burimi kryesor i lajmeve në Maltë dhe një nga faqet kryesore të lajmeve në Mesdhe. Në qershor 2019, Herman Grech u emërua kryeredaktor, Bertrand Borg redaktor në internet dhe redaktor i shtypit i Mark Wood.

Në mars 2021, Adrian Hillman, ish-drejtori i Grupit Aleat dhe Vince Buhagiar, ish-kryetari i Progress Press u akuzuan në gjykatë për mashtrime të ndryshme dhe vepra të pastrimit të parave. Është pohuar se Hillman dhe Buhagiar komplotuan me Keith Schembri, ish Shefi i Shtabit të Kryeministrit Joseph Muscat, për të mashtruar Progres Press me rreth 5,5 milion € duke fryrë çmimet e makinerive të blera nga kompania Kasco e Schembri dhe duke ndarë fitimet midis tyre. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Times of Malta". eurotopics.net (në anglisht). Marrë më 2018-12-21.
  2. ^ "The Malta Independent". eurotopics.net (në anglisht). Marrë më 2018-12-21.
  3. ^ "The Strickland Foundation Journalism Internship Sponsorship Scheme" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 dhjetor 2013. Marrë më 3 maj 2017.
  4. ^ https://www.timesofmalta.com/articles/view/20080430/news/from-the-beginning.206197
  5. ^ "Progress Press defrauded of millions by two of its own directors and Keith Schembri". Malta Today (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)