Geneta gjigande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Geneta gjigande e pyjeve
GenettaVictoriaeSmit.jpg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
G. victoriae
Emri binomial
Geneta victoriae
Thomas, 1901
Giant Forest Genet area.png
Gama e genetës gjigande

Geneta gjigante e pyjeve ( Genetta victoriae ), i njohur gjithashtu si   geneta gjigande  , është një lloji genete, endemike në pellgun e Kongos . Ndërsa vlerësohet si e shpërndarë gjerësisht dhe e zakonshme, ajo renditet si lloji jo i rrezikuarlistën e kuqe të IUCN . [1]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta gjigande ka një gëzof të bardhë të verdhë të shkurtër dhe të trashë me pika të shumta të zeza. Ёshtë e bardhë në majë të surrat dhe midis syve.  [2]

Matjet e ekzemplarëve  variojnë nga 55 deri në 60 cm në gjatësin kokë-trup me një bisht të gjatë 413 deri 490 mm . [3]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gaubert, P.; Dinets, V. & Do Linh San, E. (2016). "Genetta victoriae". IUCN Red List of Threatened Species. 2016: e.T41703A45219531. Marrë më 30 tetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Thomas, O. (1901). "On the more notable Mammals obtained by Sir Harry Johnston in the Uganda Protectorate". Proceedings of the Zoological Society of London. 2 (2): 85−90. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Van Rompaey, H. & Colyn, M. (2013). "Genetta victoriae Giant Genet". përmbledhur nga Kingdon, J. & Hoffmann, M. (red.). The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses. London: Bloomsbury. fq. 249–250. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)