Jump to content

Geneta hausa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta hausa
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta thierryi
Matschie, 1902
Gama e genetës hausa

Geneta hausa ( Genetta thierryi) është një lloji genete, amtare për savanat e Afrikës perëndimore . Ёshtë renditur si lloji jo i rrezikuarlistën e kuqe të IUCN . [1]

Geneta hausa janë parë në stepat e pyllit të Senegalit , në pyje me lagështi në Guinea-Bisau dhe në pyjet me shi në Sierra Leone , Gana dhe Bregu i Fildishtë . [2]

Geneta hausa ka një gëzof me ngjyra të ndritshme me flokë të shkurtër. Një vijë e vazhdueshme me kafe ndodhet përgjatë shpinës së saj kryqëzohet gjatësisht nga një vijë me ngjyra të ndritshme. Këmbët e saj janë po aq të ndritshme sa ngjyrosja e trupit. Bishti i saj është me unaza të errëta dhe të ndritshme dhe një majë të zezë. [3]Pikat në shpatull, kofshë dhe krahë janë më të vogla dhe më të errëta. Krahët e përparme dhe pjesët e pasme nuk janë me njolla. Ai ndryshon në ngjyrosjen dhe gjatësinë e flokëve në lidhje me habitatin e tij, peltet janë më të shkurtër dhe më të butë në habitatin e tipit savana, dhe më të gjatë dhe më të errët (më të verdhë) në habitatin pyjor. Flokët e rojeve në bazën e shpatullave janë të rrumbullakëta, ose shumë pak vezake, e cila është unike midis genetave.  [2]

Gama dhe habitati

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta hausa është vendas në Gambia , Guinea-Bissau dhe Kamerun , ku ai banon në savana të thatë dhe pyje të hapura me lagështi. Ajo gjithashtu është parë në stepat me drurë të thatë në Senegal , dhe në pyjet me shi në Sierra Leone , Gana dhe Côte d'Ivoire . [2]

Ekologjia dhe sjellja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekologjia e genetës hausa është studiuar pak. Sjellja e saj ushqyese dhe dieta ka të ngjarë të jenë të ngjashme me atë të genetave të tjera. Sjellja e tij e mbarështimit është gjithashtu e panjohur, por këto geneta mendohet se riprodhohen midis gurëve ose në vrimat e gërmuara në tokë. Një i ri u gjet duke fjetur në një pemë, dhe dy kafshë gjysëm të rritura u gjetën në Mali në nëntor, gjë që mund të tregojë se këlyshët kanë lindur midis janarit dhe marsit.

  1. ^ a b Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2015). "Genetta thierryi". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41701A45219325. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Gaubert, P.; Dunham, A. E. (2013). "Genetta thierry Hausa Genet". përmbledhur nga Kingdon, J.; Hoffmann, M. (red.). Mammals of Africa. Volume V. London, New Delhi, New York, Sydney: Bloomsbury. fq. 245–247. ISBN 978-1-4081-8996-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gaubert, P., Taylor, P. J., Veron, G. (2005). Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa. In: BA Huber, BJ Sinclair, K-H Lampe (eds.) African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings 5th International Symposium Tropical Biology, Museum König, Bonn. Springer Verlag.