Jump to content

Georges Mikautadze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Georges Mikautadze është një futbollist profesionist që luan si sulmues për klubin e Ligue 1 Metz, i huazuar nga klubi Eredivisie Ajax .I lindur në Francë,ai luan për kombëtaren e Gjeorgjisë .

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikautadze filloi të hidhte hapat e parë në futboll në Gerland përpara se të bashkohej me akademinë e Olympique Lyonnais.Në vitin 2016,ai u transferua në akademinë e futbollit të FC Metz. [1]

Mikautadze bëri debutimin e tij profesional me Metz në një humbje 4–1 në Ligue 1 ndaj Nice më 7 dhjetor 2019.[2]Më 10 dhjetor 2019, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Metz,e cila ishte një marrëveshje katërvjeçare.[3]Ai luftoi për të bërë një ndikim në sezonin e tij të parë në Francë,duke luajtur kryesisht për ekipin rezervë.[4]

Seraing[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2020,Mikautadze ishte një nga gjashtë lojtarët e Metz që u bashkua me Seraing në Seraing në Divizionin e Parë belg.[5]Pas nëntë ndeshjeve të tij të para me Seraing, ai kishte shënuar 15 herë,duke përfshirë katër në debutimin e tij kundër Lommel.[6]Në përgjithësi,me 19 gola ai u bë golashënuesi i përbashkët i sezonit. Ai shënoi tre gola në një fitore të përgjithshme 6–3 në play-off kundër Waasland-Beveren.Për kontributin e tij në fushatën e suksesshme të Seraing në ligë,Mikautadze u emërua në Skuadrën e Sezonit[7]dhe iu dha Métallo d'Or, titulli që i jepet çdo vit lojtarit më të mirë të Seraing, pasi tifozët kishin votuar për të. [8]

Më 30 gusht 2021,ai u kthye në Seraing në një tjetër huazim,me klubin që tani u promovua në nivelin më të lartë belg.[9] Skuadra përfundoi në zonën e rënies, megjithëse mbeti në ligë për shkak të golit të vetëm të shënuar nga Mikautadze në play-off kundër Molenbeek.[10]

Metz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në verën e vitit 2022,Mikautadze u kthye në Metz.Që në një fazë shumë të hershme të fushatës së ligës 2022–23 të skuadrës,ai doli si një kontribues jetik në betejën e tij për promovim.Deri në mars 2023,Mikautadze ishte golashënuesi kryesor i ligës.Duke marrë parasysh performancën e tij të përgjithshme,Unioni Kombëtar i Lojtarëve Profesionistë (UNPF) e shpalli atë lojtarin e muajit.[11]Pasi kishte shtuar nëntë gola të tjerë në prill dhe maj,ai u zgjodh në ekipin e javës gjashtë herë radhazi gjatë kësaj periudhe.[12] Në fund të sezonit ai ishte golashënuesi më i mirë dhe lojtari më i mirë i ligës .[13]

Me Metz të promovuar në Ligue 1 në sezonin 2023–24,Mikautadze pati një fillim mbresëlënës në sezonin e ri,duke shënuar dy herë në tre ndeshje.

Ajax[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 gusht 2023,klubi i Eredivisie Ajax njoftoi nënshkrimin e Mikautadze në një kontratë pesë-vjeçare për një tarifë të raportuar prej 16 milion €,potencialisht duke u rritur në 19 milion € me shtesa.[14][15]Ai bëri debutimin e tij,duke filluar dhe duke luajtur ndeshjen e plotë,në një barazim 0–0 jashtë në Fortuna Sittard.[16] Gjatë gjysmës së parë të sezonit 2023–2024,Mikautadze bëri vetëm nëntë paraqitje në të gjitha garat për Ajax, duke mos arritur të shënojë gol. [17]

Kthimi në Metz[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 janar 2024,Mikautadze u kthye në Metz,duke mbërritur si huazim nga Ajax deri në fund të sezonit 2023–24.[18] [19] Marrëveshja përfshinte një opsion për blerje,që raportohet të jetë rreth 10 milionë euro.

Ai nuk arriti të shënonte në pesë ndeshjet e tij të para,por më pas shënoi shtatë në po aq ndeshje,duke përfshirë një dygolësh në një fitore jetike 2–1 ndaj Lens.[20]Në mesin e prillit,një prej mediave e pa të pabesueshme që një lojtar me vetëm 15 paraqitje në 29 ndeshjet e Metz-it përbënte 30% të golave të shënuar nga ekipi.[21]

Në shkurt,Mikautadze u votua Lojtari i Muajit nga tifozët e Metz për herë të dytë këtë sezon pas gushtit 2023.[22]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mikautadze mori thirrjen e parë për kombëtaren e Gjeorgjisë nga trajneri francez Willy Sagnol në mars 2021.Ai i tha shtypit se kishte ëndërruar të luante për Gjeorgjinë.[23]

Mikautadze bëri debutimin e tij me ekipin kombëtar të Gjeorgjisë në një humbje 1–0 2022 FIFA kualifikuese për Kupën e Botës FIFA ndaj Suedisë më 25 mars 2021.[24]Në qershor 2021,ai shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar në një fitore miqësore 2–1 jashtë fushe kundër Rumanisë.[25]

Më 12 tetor 2023,Mikautadze shënoi 4 gola,hat-trick dhe poker i tij i parë ndërkombëtar,në një fitore 8–0 kundër Tajlandës, fitorja rekord e ekipit kombëtar të Gjeorgjisë.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshje e luajtur me 21 prill 2024

Appearances and goals by club, season and competition
Club Season League National cup Europe Other Total
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Metz B 2018–19 Championnat National 3 6 1 6 1
2019–20 Championnat National 3 18 8 18 8
Total 24 9 24 9
Metz 2019–20 Ligue 1 1 0 0 0 1 0
2020–21 Ligue 1 1 0 1 0
2022–23 Ligue 2 37 23 3 1 40 24
2023–24 Ligue 1 3 2 0 0 3 2
Total 42 25 3 1 0 0 45 26
Seraing

(loan)
2020–21 Belgian First Division B 21 19 1 0 2[a] 3 24 22
2021–22 Belgian Pro League 28 9 3 4 2[b] 1 33 14
Total 49 28 4 4 4 4 57 36
Ajax 2023–24 Eredivisie 6 0 1 0 2[c] 0 9 0
Metz (loan) 2023–24 Ligue 1 13 8 0 0 13 8
Career total 134 70 8 5 2 0 4 4 148 79

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshje e luajtur me 26 mars 2024

Paraqitjet dhe golat sipas kombëtares dhe vitit
skuadra kombëtare viti Aplikacionet Golat
Gjeorgjia 2021 7 1
2022 6 1
2023 9 7
2024 2 0
Total 24 9
Rezultatet dhe rezultatet renditin së pari numrin e golave të Gjeorgjisë, kolona e rezultateve tregon rezultatin pas çdo gol të Mikautadze.
List of international goals scored by Georges Mikautadze
Venue Opponent Score Result Competition
Ilie Oană Stadium, Ploiești, Romania  Rumania 1–0 2–1 Friendly
Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi, Georgia  Gjibraltari 3–0 4–0 2022–23 UEFA Nations League C
Batumi Stadium, Batumi, Georgia  Norvegjia 1–1 1–1 UEFA Euro 2024 qualifying
AEK Arena, Larnaca, Cyprus  Qiproja 1–0 2–1 UEFA Euro 2024 qualifying
Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi, Georgia  Thailand 3–0 8–0 Friendly
4–0
5–0
7–0
Mikheil Meskhi Stadium, Tblisi, Georgia  Qiproja 4–0 4–0 UEFA Euro 2024 qualifying

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "მეცმა" ქართველთან კონტრაქტი გააფორმა - მიქაუტაძე ლოთარინგიაში სამი წელი ითამაშებს". 1tv.ge (in Georgian) (në anglisht). 11 dhj 2019.
 2. ^ "Nice vs. Metz - 7 December 2019 - Soccerway". Soccerway (në anglisht).
 3. ^ "Metz : Georges Mikautadze passe professionnel - Foot - L1 - Metz". L'Équipe (në anglisht).
 4. ^ "FC Metz Amid interest from the Premier League, set a price tag". FootballExpress.in (në anglisht). 13 maj 2023.
 5. ^ "Metz send 6 players on loan to Belgian 2nd division side & satellite club Seraing". getfootballnewsfrance.com (në anglisht). 15 qershor 2020. Marrë më 18 nëntor 2020.
 6. ^ "Maak kennis met Georges Mikautadze: het doelpuntenfenomeen in 1B". sporza.be (në anglisht). 13 nëntor 2020. Marrë më 18 nëntor 2020.
 7. ^ "D1B Pro League 'XI van het seizoen' // SPITS (2) // Georges Mikautadze (Seraing)" [D1B Pro League 'XI of the season' // STRIKER (2) // Georges Mikautadze (Seraing)] (në anglisht). 14 maj 2021. Marrë më 14 maj 2021.
 8. ^ "Georges Mikautadze reçoit le titre de Métallo d'Or" (në anglisht). 17 prill 2021.
 9. ^ "MERCATO : GEORGES IS BACK" (në anglisht). Seraing. 30 gusht 2021.
 10. ^ "Molenbeek vs Seraing" (në anglisht). fotmob.com. 23 prill 2022.
 11. ^ "GEORGES MIKAUTADZE SACRÉ EN LIGUE 2 BKT" (në anglisht). UNPF. 18 prill 2023.
 12. ^ "მიქაუტაძე და დავითაშვილი ლიგა 2-ის ტურის სიმბოლურში ისევ ერთად მოხვდნენ". europop.ge (in Georgian) (në anglisht). 24 maj 2023. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2023. Marrë më 8 maj 2024.
 13. ^ "Trophées UNFP: Palmarès des meilleurs joueurs" (në anglisht). ligue2.fr. 28 maj 2023.
 14. ^ "Ajax signs Mikautadze". ajax.nl (në anglisht). 30 gusht 2023.
 15. ^ Pietrzela, Andrea (30 gusht 2023). "Mikautadze all'Ajax, è ufficiale: contratto fino al 2028". Goal.com (në anglisht). Marrë më 30 gusht 2023.
 16. ^ "Fortuna Sittard 0-0 Ajax - Eredivisie 2023/2024 Live" (në anglisht).
 17. ^ "Ajax announce Georges Mikautadze departure". OneFootball (në anglisht). 4 janar 2024. Marrë më 5 janar 2024.
 18. ^ "Le roi est de retour!" [The king is back!] (në anglisht). FC Metz. 4 janar 2024. Marrë më 5 janar 2024.
 19. ^ "Georges Mikautadze on loan to FC Metz" (në anglisht). AFC Ajax. 4 janar 2024. Marrë më 5 janar 2024.
 20. ^ "Mikautadze double boosts Metz in relegation fight" (në anglisht). Associated Press. 13 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.
 21. ^ "GEORGES MIKAUTADZE – FROM AJAX OUTCAST TO METZ'S SAVIOUR?". getfootballnewsfrance.com (në anglisht). 13 prill 2024. Marrë më 13 prill 2024.
 22. ^ "Georges Mikautadze Grenat du mois de février Equipe Pro" (në anglisht). FC Metz. 6 mars 2024. Marrë më 6 mars 2024.
 23. ^ "მიქაუტაძე: ჩემი ქვეყნის ნაკრების ღირსების დაცვაზე ბავშვობიდან ვოცნებობდი" (në anglisht). sportall.ge (in Georgian). 22 mars 2021.
 24. ^ "Match Report of Sweden vs Georgia - 2021-03-25 - WC Qualification". Global Sports Archive (në anglisht). 25 mar 2021. Marrë më 26 mar 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 25. ^ "Romania vs Georgia" (në anglisht). EUROSPORT. Marrë më 2 qershor 2021.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>