Gjarpri oriental

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjarpri oriental
Indian Rat Snake (Grey and Yellow).jpg
Gjarpërinj minj indianë (ngjyrë hiri dhe të verdhë)
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Gjinia:
Lloji:
P. mucosa
Emri binomial
Ptyas mucosa
Modeli i shkallës

Ptyas mucosa, e njohur zakonisht si gjarpri oriental,[1] gjarpri mi indian, 'darash' ose dhaman, është një specie e zakonshme e gjarprit kolubrid gjendet në pjesë të Azisë Jugore dhe Juglindore. Dhamanët janë gjarpërinj të mëdhenj. Gjatësia totale tipike e pjekurisë është rreth 1.5 deri në 1.95 m megjithëse disa e kalojnë 2 metra (6 ft 7 in) . Gjatësia rekord për këtë specie ishte 3.7 metra (12 ft 2 in), i dyti vetëm për të afërmin e tyre Ptyas carinata midis gjarpërinjve të gjallë kolubridë.[2][3] Pavarësisht nga madhësia e tyre e madhe, gjarpërinjtë orientalë janë zakonisht mjaft të hollë, madje edhe një ekzemplar prej 2 metra (6 ft 7 in) zakonisht matur 4 to 6 centimetra (1.6 to 2.4 in) vetëm rreth në diametër.[4] Për më tepër, pesha mesatare e gjarpërinjve të minjtë të kapur në Java ishte rreth 877 to 940 gram (1.933 to 2.072 lb), megjithëse meshkuj më të mëdhenj me mbi 2.3 metra (7 ft 7 in) (e cila mesatarisht butë më e madhe nga të dy gjinitë në specie) mund të peshojë lehtë mbi 2.5 kilogram (5.5 lb)[5] Ngjyra e tyre ndryshon nga kafe e zbehtë në rajone të thata në pothuajse e zezë në zonat e lagura të pyjeve. Dhamanët janë ditore, gjysmë arboreale, jo helmuese dhe lëvizin shpejt. Dhamanët hanë një shumëllojshmëri të preve dhe shpesh gjenden në zonat urbane ku brejtësit lulëzojnë.

Diapazoni gjeografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ato gjenden në Afganistan, Bangladesh, Birmani (Mianmar), Kamboxhia, Kinë (Zhejiang, Hubei, Jiangxi, Fujian, Guangdong, Hainan, Guangxi, Yunnan, Tibet, Hong Kong), Tajvan, Indi, Sri Lanka, Indonezi (Sumatra, Java, Bali), Irani, Laosi, Malajzia Perëndimore, Nepali, Birmania, Pakistani (zona e Sindit), Tailanda, Turkmenistani, Vietnami dhe Nepali 

Lokaliteti i llojit : India 

Grabitqarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhamanët e rritur nuk kanë grabitqarë natyralë përveç kobrave mbretërore që i mbivendosin ata në distancë. Të miturit kanë frikë nga zogjtë grabitqarë, zvarranikët më të mëdhenj dhe gjitarët e përmasave të mesme. Ata janë të kujdesshëm, të shpejtë për të reaguar dhe të shpejtë.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një gjarpër miu oriental i gjetur në Indinë jugore.

Është gjarpri i dytë më i madh në Sri Lanka, pas pitonit shkëmbor indian.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b The Reptile Database:Ptyas mucosa www.reptile-database.org.
  2. ^ Auliya, M. (2010). Conservation Status and Impact of Trade on the Oriental Rat Snake Ptyas mucosa in Java, Indonesia. TRAFFIC Southeast Asia.
  3. ^ Das, I. (2015). A field guide to the reptiles of South-East Asia. Bloomsbury Publishing.
  4. ^ Nicholson, E. (1893). Indian Snakes: An Elementary Treatise on Ophiology with a Descriptive Catalogue of the Snakes Found in India and the Adjoining Countries. Higgibotham and Company.
  5. ^ Sabarno, M.Y., Santosa, Y. & Prihadi, N. (2012). Trading System, Abundance and Habitat Characteristic of Oriental Rat-snake Ptyas mucosus (Linnaeus 1758) in Central Java. Bogor Agricultural University.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Commons-logo.svg Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Ptyas mucosa