Gjendja shëndetësore në Ukraine

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ky artikull ka të bëjë me situatën aktuale të shëndetit në Ukrainë .

Gjendja shëndetësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ambulancë në Kiev .

Vaksinat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi i kujdesit shëndetësor i shkatërruar, i financuar dobët dhe thashethemet se fëmijët janë sëmurë ose madje kanë vdekur pasi u imunizuan, kanë çuar në një shkallë shumë të dobët të vaksinimit. [1] [2] [3] Në gusht 2016, 30% e fëmijëve në Ukrainë u imunizuan plotësisht kundër fruthit, 10%, kundër hepatitit B dhe 3% të kundër difterisë, pertusis dhe tetanOsit . [4] Në kohën kur Ukraina kishte shkallën më të ulët të imunizimit rutinë në botë.

Që nga qershori 2019, Ukraina po vuan një nga epidemitë më të mëdha të fruthit në botë me më shumë se 100,000 raste që nga viti 2017, me 16 vdekje në 2018. Në vitin 2016 vetëm 31% e popullsisë ishte imunizuar me vaksinën MMR . Janë dhënë arsye të ndryshme për shkallën e ulët të vaksinimit, duke përfshirë: një mosbesim ndaj shtetit në vitet 1990, një dështim për të mbajtur furnizimet e vaksinave në frigorifer të besueshëm duke çuar në joefikasitet, një profesion mjekësor të informuar keq dhe një nivel të lartë të mosbesimit të vaksinave në popullatën e gjerë. Fëmijëve u kërkohet të vaksinohen para se të hyjnë në sistemin shkollor, por Unicef vlerëson se rreth 30% e certifikatave të vaksinimit janë falsifikuar. [5] [6]

Presioni i lartë i gjakut dhe mbipesha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas një studimi, të titulluar "Arsyet kryesore për shkallën e lartë të vdekjes në Ukrainë" të kryer nga Banka Botërore dhe lëshuar në dhjetor 2010, çdo i treti ukrainas i moshës 18-25 vjeç, përfshirë çdo të pestin e moshës 18-25 vjeç, kishte një presion të lartë të gjakut. Pothuajse 29% e të anketuarve vuanin nga mbipesha, dhe 20% vuanin nga obeziteti. [7]

Duhani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas studimit të sipërpërmendur të Bankës Botërore 2010, 36% (28.6% është mesatarja në Evropë ) e Ukrainasve pinë duhan, përfshirë 31% të atyre që pinë duhan çdo ditë. Burrat me arsim fillor dhe gratë me arsim të lartë janë të prirur të pinë duhan. Rreth 80% e duhanpirësve të përditshëm janë burra. Mosha mesatare që duhanpirësit çdo ditë fillojnë zakonin po zvogëlohet, dhe aktualisht është 16 vjec. Në grupmoshën e re ka katër herë më shumë duhanpirës sesa në grupmoshën më të vjetër. Përqindja më e vogël e duhanpirësve gjendet në perëndim të vendit (24.6%), ndërsa më i madhi është në lindje (34%). [8]

Paaftësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2.7 milion njerëz në Ukrainë (6% [9] ) u raportuan se kishin një paaftësi në 2014. Ky numër nuk përfshiu (raportohet) 1.5% të personave me aftësi të kufizuar të përkohshme. Në vitin 2014, 35% e njerëzve të moshës 60-70 vjeç kishin ndonjë paaftësi të lidhur me moshën. Për njerëzit e moshës mbi 80 vjeç, ky numër u rrit në 50%.

Ukraina është në mënyrë të shquar "paaftësi miqësore". [10] Për shembull, në kryeqytetin Kiev vetëm 4% e infrastrukturës konsiderohet të jetë "miqësore me aftësinë e kufizuar".

HIV / AIDS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ukraina ka epideminë e rrezikshme HIV / AIDS në rritjen më të shpejtë në botë. Rreth 1.63 përqind e të rriturve ukrainas, ose rreth 756.300 qytetarë, u vlerësua se jetonin me HIV / AIDS në 2007, nga 1.46 përqind e popullsisë në 2005, ose 685.600 qytetarë, sipas UNAIDS . Statistikat pasqyrojnë vetëm raste zyrtare, ndërsa ata të infektuar ka të ngjarë më të lartë sipas UNAIDS. [11] Numri i rasteve të HIV / AIDS në Ukrainë u ul me 200 ose 3.9% në 4,900 në periudhën Janar-nëntor 2008, krahasuar me periudhën përkatëse të vitit të kaluar. Ukraina ka një nga normat më të larta të rritjes së rasteve të HIV / AIDS në Evropën Lindore . [12]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kujdesi shëndetësor në Ukrainë
 • Pandemia e gripit 2009 në Ukrainë

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Ukraine health system in danger of collapse as reforms stall". Reuters. 23 dhjetor 2015. Marrë më 5 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Stern, David (22 shtator 2015). "Ukraine health officials fear big polio outbreak". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Why does Ukraine have Europe's lowest vaccination rate?". 12 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Read more on UNIAN: http://www.unian.info/society/1556482-us-canada-ambassadors-urge-putting-routine-immunization-in-ukraine-back-on-track.html
 5. ^ Tim Whewell; Kateryna Shipko; Diana Kuryshko (22 qershor 2019). "The medical student who died of measles". BBC News. Marrë më 23 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Wadman, Meredith (12 shkurt 2019). "Measles cases have tripled in Europe, fueled by Ukrainian outbreak". Science. doi:10.1126/science.aaw9903. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2019. Marrë më 17 shkurt 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Every third Ukrainian has high blood pressure - Dec. 14, 2010". 14 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Over one third of people in Ukraine smoke - Dec. 14, 2010". 14 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "People and Society: Ukraine". CIA World Factbook. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2016. Marrë më 18 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Heroes in Rio, Ukraine's disabled struggle at home, Yahoo! News (23 September 2016)
 11. ^ "Ukraine losing HIV/AIDS fight - May. 07, 2008". 7 maj 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "United Nations Registers More Children With AIDS In Ukraine". Ukrainian News Agency. 1 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 2013-01-05. Marrë më 2009-01-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]